Kas saan ise hakkama? 19.06.08 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Olen 27 aastane 2 lapse ema. Pea 10 aastat tagasi tegi mu isa enesetapu (juba enne seda olid meil peres probleeme alkohooliga- nii emal kui isal)
Kõik see on minuse väga negatiivse jälje jätnud- kardan kohutavalt surma, haigusi. Pidevalt tunnen südames valusid, millele füüsilisi põhjuseid pole leitud.
Olen paar korda ka teraapias käinud aga kiire elutempo tõttu rohkemat pole jaksanud.
Olen näiliselt väga tugev isiksus- lõpetasin kahe väikese lapse kõrvalt edukalt ülikooli jne. Tuttvad peavad must väga lugu ja imetlevad mu elujõudu ( olen ennast alkohoolikute perekonnast päris edukaks võidelnud)
Minu sisemuses on aga kaos- pidev ärevuse ja paanikaga võitlemine....
Ma loen eneseabiraamatuid, tegelen endaga aga no ei saa hakkama.
AD- ma võtta ei taha, kuigi vahel on meeletult raske.
Äkki oskate Teie mind kuidagi edasi suunata, et ma lõpuks oma ärevusest ja paanilisest surmahirmust vabaneksin?
Ja kas inimorganism on tõesti nii võimekas, et vaimsed üleelamised nii füüsiliselt tunduvad?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Buddha tee oli 8-astmeline tee õnnele, aga see rada pandi ju paika 2500 a. tagasi. Elu on edasi arenenud, muutunud on keskkond ja inimesed - seega vajame kaasaegset teed õnnele (selleks me ju elamegi, et olla õnnelikud). Siit siis see Buddha 8-astmeline vs Enneti 9-astmeline tee. See 8-astmeline täiendab ja ka teataval etapil meile sobilik.
Tänapäeval liikumisvaegus, stress, depressioonid, paanikahäired, meediaga ajupesu jne. vajame uut metoodikat, uut teed õnnele.
Siin siis see 9-astmeline tee.
1. Sotsiaalne - 3M-i ja L
2. Mina - Lähisuhe-Laps - Meie areng
3. Keha terveks (Taara koda korda)
4. Keha/Meel suhe (Somato-psüühiline; Psühho-somaatiline; Tulving-Enneti "Lillekene" e. protseduuriline (kehaline9 mälu on mälu(de) vundament)
5. Meele-areng (Koolisüsteemi valud ja võlud)
6. Meel/Hing suhe (Tunnetuse-Teo Tuum)
7. Hingehoid (Mida võtta südame sügavusse?)
8. "Religioosne" ekstaas
9. Vaimumaailm - igavikuline, lõputu, tühjus (Palve/Meditatsioon), Elutarkus.
Esimene aste 3M ja L . Kolm mängulisust (teatrimäng, sportlik mäng, lapsemeelne mäng) seda on vaja rakendada igapäevaelus. Kasutame näitlejate metoodikat, kasutame sportlaste metoodikat, kasutame lapse ürgseid instinkte enda suhtes, enda kujundamisel.
L= loovus ja looming.
Kui me seda esimest sammu(astet) ei tee, siis jäämegi rohtusid võtma.
Kui see esimene aste omandatud, siis tulevad järgmised.
Igast murest saab üle!
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet