geenipärand või ei? 02.01.08 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Head Uut Dr.Ennet
Raske kirjutada ja oma elu siia nahtavale tuua,raske ka teid tülitada.
Olen ka keegi ala 40.a. naisterahvas,mul on kaks last 20.a ja 2,5 a.,olen teist korda abielus(välismaalasega).
Sooviksin abi sellekoha pealt,mis mind vaevab ja seda juba lapsest saadik.
Kaldun arvama et olen käitumiselt melanhoolik,liialdan egoismiga,alkoholi tarbimisega olen läinud liiale.Mulle tundub et kogu mu elu saadab ebaõnn.
Seoses alkoholiga on kodused riiud,abikaasa mõnitamine ja naiselik vägivald.Enne seda elasin koos elukaaslasega 8 a.,kes oli vastupidi minu suhtes vägivaldne.
Tegelikult on minuga probleemid olnud juba lapsest saadik,eriti mõjus vanemate lahutus,mis ei olnud vaatamist väärt.(olin 11.a)Pean mainima ka selle et meie pere pole olnud ja pole ka praegu eluheidikud,pigem vastupidi.
Uurides nüüd meie suguvõsa dünastiat,olen saanud kummalisi vastuseid-on esinenud "vaimuhaiguseid",alkoholismi ja palju enesetappe.Üllatus,üllatus minu jaoks,aga kas siis sõdade pärast?!Arvan üldiselt seda,et mu vanaema oleks võinud rohkem vaikida kui et andis mu südamele sellise taaga kaasa,mida ma siiamaani kannan oma patriotistlikus hinges.
Kas see võib olla geneetiline?Siis kõik see mida ma tunnen-"sünnitusjärgne depressioon",unetus,mõelda oma pea auravaks,väsimus-nii füüsiliselt kui vaimselt,närvilisus,perfektsuse vajadus ja viha minu sees.
Abikaasa ütleb et olen skisofreenik,ma ei kuule hääli ega ka muud utoopilist.Kõik toimub minu "hinges"ja ajus,realistlikult.
Üldiselt mõtlen tuhat korda enne kui arsti juurde lähen,ehk enne seda leiate teie aega öelda mulle midagi mille üle mõtiskleda.
Tänan ette

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Raske lapsepõlv jätab kõigile jälje. Alkohol selle parandamiseks ei sobi - Esivanemate pärandit me keegi muuta ei saa. Aga kindlasti saame selliselt käituda, et organism tugevneb, karastub, areneb ja nõrgad kohad treenitakse tugevaks. Alkohol siia ei sobi, siia sobib tervislik ning sportlik eluviis.
Skisofreeniat olla ei saa, sest see oleks juba ammuilma avaldunud ja sellega oleksite juba ammuilma ka tohtri juures käinud (aga ka skisofreenia korral on head rohud tänapäeval olemas ja uued tulemas).
Inimese kõik omadused (nii halvemad kui ka andekus ning geniaalsus on pärilikult kaasa antud. Halvad omaduste künkad vajavad "katmist" kaitsva veekihiga ja andekusemäed "vabastamist" selle kaitsva kihi alt. Inimesel on nagu kaks basseini nende küngastega ja oma käitumisega saamegi neis veetaset mõjutada - halba basseini katta ja head avada.
Head tegutsemist,
Jüri O.-M. Ennet