alkohol ja depressioon 07.02.05 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

minu hea lähedane tuttav, 43 aastane mees on langenud tõsise alkoholismi küüsi. tegemist on haritud ja väga võimeka inimesega omal elukutsel, kuid elu on tema teel teinud mitmeid ebameeldivaid käike - 2 lahutust, lastetus jne. ning kuskilt sealt pärast teist lahutust on alkoholiprobleemid süvenenud. nüüd hakkab see mõneti juba ka tema töökohustuste täitmist segama. ise põhjendab ta oma igaõhtust joomist üksilduse ja elu mõtte puudumisega. viimasel ajal on ta hakanud rääkima ka enesetapust. ta küll tunnistab probleemi kuid ennast ravima pole nõus, kuna väidab et alkohol on veel ainuke lohutus ja leevendus, mis aitab õhtul uinuda ja pingeid maandada. kuidas olukorrale lahendust leida?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Esiteks, alkoholismi ravi, ja kohe ja põhjaliult.
Teiseks, pingeid saab maandada muude võtetega (elukorraldus, kehalised harjutused, psühhoregulatsioon, vajadusel ka arstirohud).
Kolmandaks, analüüsida lahutuste põhjusi (probleeme näha eelkõige endas) ja siis need kõrvaldada.
Valiku peab igamees ise tegema, edasi toimib juba looduslik valik - bioloogilises plaanis Ch. Darwini tarkusi silmas pidades.
Sotsiaalse elu e meil kapitalistlik valik - toimib igal juhul!
Annad ühes lõigus järele, kaotad ka teises nagu Eesti riik oma esiisade territooriumeid. Ja salaja, märkamatult kaob kogu elulust nagu riigitähtsad dokumendid, nagu riigivili riigitähtsast viljasalvest. Nii suurenebki murekoorem nagu "ootamatult" tulnud suhkrutrahv ja lisaks veel ka võitrahv.
Olgu meheks! Esivanemate nimel tuleb tal end kokku võtta. Ainuüksi see kohustab. Kohustab ka see, et ühiskond vajab eluvõimelisi kodanikke, mitte alkoholiga end sandistanud kehalisi ning vaimseid invaliide. Ühiskonnas ilma alkoholitagi jama küllaga.
Tegutseda!
Tervitades,
Jüri O.-M. Ennet