Tee sõltuvusele 11.09.01 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Oma teest sõltuvusele rääkis üks tuttav. Nimelt oli ta kannatanud tükki aega kroonilise väsimuse all, millele omal ajal ei leitud seletust. Nähtavasti mängis siin oma osa ka /sise/arstide pealiskaudsus. Leevendamaks olukorda hakkas ta tarvitama mitmeid erguteid. Hiljem (juhuslikult) leiti, et tegemist oli vist kilpnäärme alatalitusega kuid oli juba hilja. Sõltuvus oli välja kujunenud.

Kas on nii, et tihti viib narkomaaniale ka nn "objektiivne" põhjus, terviserike mida ei suudeta või ei viitsita leida ja asi ei ole pelgalt uudishimus.

Arst vastas:

dr Jaanus Mumma

Psühhiaater

Tallinna Wismari Haigla

Uimastite tarvitamise põhjused võivad olla väga erinevad.Küllaltki sageli on sõltuvuse teke just nn. sekundaarset laadi.Inimene hakkab tarvitama aineid mingi psüühilise probleemi leevendamiseks.Ta teeb seda teadlikult või tihti ka endale iseravimist teadvustamata.Stimulaatorite puhul näiteks tõõvõime tõstmiseks või sageli ka meeleoluhäirete leevendamiseks.Mõnel isikul viib aga tõesti iseravimine kiirelt sõltuvusse ja sellele lisanduvad juba muud probleemid.Sõltuvuse kujunemine ja selle tempo on aga väga individuaalne.

Taoliste nähtude ilmnemisel oleks siiski soovitav pöörduda konsulatatioonile psühhiaatri poole ja neid inimesi on võimalik aidata.