Kas söömishäireid on võimalik tuvastada? 20.10.19 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Juba varasemalt 2013- st aastast algasid mul probleemid toitumisega, tollel ajal sõin vähe kuna koolikiusamine ja kodune olukord tekitasid madalat enesehinnangut. 2017 aastal, kui vanemad lahku läksid hakkasin ma toitumisele rohkem tähelepanu pöörama olin 158 cm pikk ja kaalusin kohati 54 kg ja kohati 49 kg. Koolikiusamine küll hajus, kuid depressiivsed mõtted süvenesid koos ärevusega. Nüüdseks on 2019. aasta ja käin üheksandas klassis, peale 09.01.2019- 07.02.2019 diagnooside saamist PERH-is VII osakonnas viibimist muutus söögiisu vähemalt söömiselt rohkemale söömisele ja tõi kaasa kehakaalu muutuse nüüdseks olen 163 cm pikk ja kaalun 57 kg. Jälgin kaalu ja kui tekivad sundmõtted siis rahuldan ennast söömisega, palju magusat.
01.09.2019 jäin probleemidega üksi ja sooritasin enesetapu katse, söögiisu tõus muutus tugevamaks kuid süümekad tekivad koheselt peale söömist. Ilmtingimata pean mainima, et olen omadega puntras enesevigastamisega, üritasin vahepeal asendada seda suitsetamisega nagu ka praegu, kohati mõjub aga samas ei mõju ka. Enesevigastamine on tugev sundmõte ja on sarnane sõltuvusele.

1) kas kuidagi oleks võimalik mingit diagnoosi paika panna, mille põhjalt saaksin edasi enese parandamisega tegeleda?

2) Kas enesevigastamisele on ravi?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Positiivne Päevik - mis tervise ja enesetunde parandamiseks, elamiseks täna hästi mõeldud-tehtud.
Piisa uni - une arvelt ei võta, õigel ajal magama.
Söömine - rahuliult, igat suutäit praegusest 2-3 korda enam mäluda (siis saab toidust rohkem vajalikku energiat, ka vaimset energiat.
Jalutuskäigud.
vt minu palve (Enneti palve esimene samm).

Ja ikkagi koostöö enda Psühhiaatriga. Koostöö.

Head harjutamist.
Jüri O.-M. Ennet