Antipsühhootikumid 24.05.10 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere. Kas antipsühhootikum on peaaegu sama asi, mis narkootikum (koostis, mõju)? Kui inimene hakkab tarbima (arsti soovitus) antipsühhootikume, kas ta siis enam ei saa loobuda nendest, pigem kogust suurendatakse?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Narkootikumid ja antipsühhootikumid on erinevad. Mõnedel psühhoaktiivsetel ainetel on mõningaid narkootilisele sõltuvusele iseloomulikke tunnuseid. Raviarst selgitab alati patsiendile ravimi toime ja võtmise viisi. Koostöö arstiga on alati vajalik.
Ainult arstirohust ei piisa, kasutada tuleb ka muid võimalusi (vt. minu ristkülik diagonaaliga ja "uued prillid" ravipritsiipi).
Nn. narkootilise sõltuvuse oht on veidi olulisem trankvillisaatorite ja uinutite rühma mõnedel rohtudel. Psühhoaktiivseid aineid palju, toimeid mitmeid, klassifitseerimisvõimalusigi palju. Alljärgnevat (osa laiast valdkonnast) kasutame praegu.
N05: PSÜHHOLEPTILISED AINED
N05A: ANTIPSÜHHOOTILISED AINED
N05B: TRANKVILLISAATORID
N05C: UINUTID JA RAHUSTID
N06: PSÜHHOANALEPTILISED AINED
N06A: ANTIDEPRESSANDID
N06B: PSÜHHOSTIMULAATORID
N06C: PSÜHHOLEPTILISTE-ANALEPTILISTE KOMBINATSIOONID
N06D: DEMENTSUSE RAVIMID
Antipsühhootikume tarvitatakse (kirjutan ka mina) mitte ainult psühhootiliste seisundite korral. Raviskeem koostatakse koostöös patsiendiga ja rohu annuse suurendamine-vähendamine või arstirohu vahetamine on tervise-haiguse seisundist-faasist-kulust jne sõltuv.
Konkreetse vastuse annab raviarst.
Antipsühhootikumid on tänapäeval väga head ja nende võtmise skeemist tuleb korralikult kinni pidada.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet