tagasihoidlikud võimed 23.04.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Mul on selline probleem, et olen küllaltki aeglane ja saan raskesti aru uutest asjadest. Kui koolis käisin, siis algasid 9- ndas klassis probleemid uue aine omandamisega. Enne mul koolis eriti õppimisega raskusi ei oonud, küll aga kannatasin väga tugevalt koolivägivalla all. Hinded olid neljad- viied. Hiljem algasid raskused just seetõttu, et ei haaranud lennult seda, mida seletati. Kuna oldi harjunud, et olen hea õpilane, nõuti ka kohe järgmisel päeval vastamist "viiele". Minus aga oli täielik segadus, ei olnud veel uut osa omandanud ja sain halva hinde. Siis hakkasin märkama, et mul kulub rohkem aega uue omandamiseks kui teistel. Kooli lõpetasin küll neljade- viitega, seda ainult tänu suurele tuupimisele. Ülikoolis ei kohanenud ja nii tulin ära, mistõttu sattusin kogu suguvõsa etteheidete alla, et minust ei saa kunagi midagi jne. Üldse olen pidevalt kuulnud, et ma pole selline nagu loodeti, ei tegutse nii kiiresti kui vaja jne., et on vaja kiiremini, paremini. Tunne on nagu tagaaetaval loomal ja pole vist inimest, kes minusse usuks. Usk oma võimetesse kahanes lausa olematuks. Ma ei suuda kergelt harjuda ka uute olukordadega, isegi remont kodus on stressitekitaja. Olen kohmakas, asjad pudenevad käest, eriti hull on siis, kui mõni inimene on juures. Poes käies hakkan tingimata kokutama, riidepoes ajan kõik varnadest maha jne. Õnnetu olen väga aga seetõttu, et kardan, et ei tule enam üldse mitte millegagi toime ja kaotan töö. Armastan oma tööd väga, aga enesekindlus on nii nullis, et kardan, et ei tulegi toime ja... Kas on olemas mingeid rohtusid, millega saaks ajutegevust kiiremaks muuta, või on tegu pikaajalise depressiooniga või mis see on? Olen tõesti väga mures ja hirmul.
Ette tänades
Kohmakas.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Olete elanud rohkelt suguvõsa ootustele-lootustele ja selle nimel rohkelt tuupinud, pingutanud, närveerinud, "kinni jooksnud", ebakindlaks muutunud.
Soovitused:
1. Tegelege nende asjadega ja sellisel määral, mis Teile isikuomane. Olge ISE!
Teistele meelejärgi olemine on neljanda-viiendajärgu tähtsusega.
2. Ajutegevust annab edendada nagu lihaseidki. Reegel: treenitud kehasse treenitud mälu. Kehaline treening loob baasi (verevarustus, ainevahetus ka ajus) ja annab metoodika, juhised tegudeks, vaimseteks tegudeks.
3. Huvi asja vastu, õppimine osade kaupa, õpitu praktilise kasu tunnetamine Teile või Teie tegevusele, selle teadmise kasutamine.
4. Ületage nn piire, proovige asju teha Oma-moodi (kui see olemasolevatest variantidest parema lahendi pakub).
5. Iga inimene on ainulaadne ja mida rohkem seda omapära suudate elus "peegeldada", seda õigem.
Kokukatajad on õppinud kõnemeheks, nõrkadest on saanud atleedid, patustest pühakud - suutsid nemad, siis suudate ka Teie!
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet