tagasihoidlikud võimed 23.04.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Mul on selline probleem, et olen küllaltki aeglane ja saan raskesti aru uutest asjadest. Kui koolis käisin, siis algasid 9- ndas klassis probleemid uue aine omandamisega. Enne mul koolis eriti õppimisega raskusi ei oonud, küll aga kannatasin väga tugevalt koolivägivalla all. Hinded olid neljad- viied. Hiljem algasid raskused just seetõttu, et ei haaranud lennult seda, mida seletati. Kuna oldi harjunud, et olen hea õpilane, nõuti ka kohe järgmisel päeval vastamist "viiele". Minus aga oli täielik segadus, ei olnud veel uut osa omandanud ja sain halva hinde. Siis hakkasin märkama, et mul kulub rohkem aega uue omandamiseks kui teistel. Kooli lõpetasin küll neljade- viitega, seda ainult tänu suurele tuupimisele. Ülikoolis ei kohanenud ja nii tulin ära, mistõttu sattusin kogu suguvõsa etteheidete alla, et minust ei saa kunagi midagi jne. Üldse olen pidevalt kuulnud, et ma pole selline nagu loodeti, ei tegutse nii kiiresti kui vaja jne., et on vaja kiiremini, paremini. Tunne on nagu tagaaetaval loomal ja pole vist inimest, kes minusse usuks. Usk oma võimetesse kahanes lausa olematuks. Ma ei suuda kergelt harjuda ka uute olukordadega, isegi remont kodus on stressitekitaja. Olen kohmakas, asjad pudenevad käest, eriti hull on siis, kui mõni inimene on juures. Poes käies hakkan tingimata kokutama, riidepoes ajan kõik varnadest maha jne. Õnnetu olen väga aga seetõttu, et kardan, et ei tule enam üldse mitte millegagi toime ja kaotan töö. Armastan oma tööd väga, aga enesekindlus on nii nullis, et kardan, et ei tulegi toime ja... Kas on olemas mingeid rohtusid, millega saaks ajutegevust kiiremaks muuta, või on tegu pikaajalise depressiooniga või mis see on? Olen tõesti väga mures ja hirmul.
Ette tänades
Kohmakas.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Olete elanud rohkelt suguvõsa ootustele-lootustele ja selle nimel rohkelt tuupinud, pingutanud, närveerinud, "kinni jooksnud", ebakindlaks muutunud.
Soovitused:
1. Tegelege nende asjadega ja sellisel määral, mis Teile isikuomane. Olge ISE!
Teistele meelejärgi olemine on neljanda-viiendajärgu tähtsusega.
2. Ajutegevust annab edendada nagu lihaseidki. Reegel: treenitud kehasse treenitud mälu. Kehaline treening loob baasi (verevarustus, ainevahetus ka ajus) ja annab metoodika, juhised tegudeks, vaimseteks tegudeks.
3. Huvi asja vastu, õppimine osade kaupa, õpitu praktilise kasu tunnetamine Teile või Teie tegevusele, selle teadmise kasutamine.
4. Ületage nn piire, proovige asju teha Oma-moodi (kui see olemasolevatest variantidest parema lahendi pakub).
5. Iga inimene on ainulaadne ja mida rohkem seda omapära suudate elus "peegeldada", seda õigem.
Kokukatajad on õppinud kõnemeheks, nõrkadest on saanud atleedid, patustest pühakud - suutsid nemad, siis suudate ka Teie!
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Psühhiaatria

Dementsus

Kui vanalt võib hakata dementsus peale

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Dementsus sobib pensionile pineku perioodil ja hiljem. Kaasneb vaimsete võimete taandumine. Seda märkab inimene ise ja seda märkavad ka lähedase.
Vaimsed võimed võivad alaneda ka ANTS´u (Alkoholism, ...

Loe edasi

Hirmud

Tere!

Minu õde kardab vga lennukiga lendamist ja liftiga sõitmist. Ta kardab, et tal tueb seal peale paanikahoog, kuna tal on varem mõned korrad paanikahood olnud. Tavatingimustes (kodus, ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Foobiate ja paanikahoogude kohta on eelnevalt palju-mitmeid kordi soovitusi antud.
vt varasemad, leia endale sobivad harjutused, harjuta.
Kehalised võimed on harjutatavad.
Vaimsed võimed ...

Loe edasi

PCI diagnoos ja kerge vaimse arengu mahajäämus

Kui mulle on lapsepõlves pandud arstide poolt diagnoos.PCi ja kerge vaimse arengu mahajäämus.Kas mul on õigus nõuda arsti käest järgnevaid uuringuid kompuutertomograafiat või MRT uuringut.et kindel olla ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Uuringu vajaduse määrab ikkagi raviarst - loomulikult koostöös teiega.
Tähtis on - vaimsed võimed praegu, nende käepärasus, töövõime ja nende koolitamise omadused - treeniguvõime.
Psühhohügieen, ...

Loe edasi

Estsitalopraam

Tere!

Mulle määras perearsti täna depressiooni raviks Escitalopram Actavis 10mg (Estsitalopraam). Küsimus seisneb selles, et kuidas antud ravim mõjutab libiidot ja seksuaalseid võimed? Kas ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Vt. eelnevaist. Kui ravimil kõrvaltoime ja toimib, siis see toime on ajutine ning peale ravimi võtmist kaob. Eelnevalt juba ütlesin, et seksuaalsust mõjutab palju enam põhihäire, mille puhul-tarbeks saigi ...

Loe edasi

Cipralex (estsitalopraam)

Tere!
Mulle kirjutati täna perearsti poolt välja depressiooni vastu selline ravim nagu Cipralex ning suunati ka psühhiaatri juurde. Lugesin, et antud ravim võib põhjustada mitmeid kõrvaltoimeid sealhulgas ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Seksuaalsed võimed ei vähene mitte arstirohust vaid vähenevad eelkõige põhiprobleemist - depressioonist või ärevusest (mis probleemiga arsti juurde mindi).
Ravimi kõrvaltoimed võivad tulla teatud ...

Loe edasi

Ehmumisel/vihastumisel tekkiv tunne

Küsimus on siis selline, et kui ma ehmun või vihastun äkiliselt, siis lööb vahepeal sellise tunde, nagu järsult oleks igal pool nõelad või midagi taolist... See on nüüd aeg-ajalt olnud paar aastat.

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Vihastumine liigkergelt viitab teatud sisepingetele. Neist sisepingetest on võimalik vabaneda:
a) rohtudega (aga seda ma ei soovita), b) kehaliste harjtustega (seda soovitan), c) psühhoregulatsiooni ...

Loe edasi

muu

Kuidas seletab psühhiaatria okultismis levinud automaatkirjutamist?

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Somnambuulseid tegevusi mitmeid, ka nn automaatkirjutamine.
Miks Teil seda vaja:
a) selgitus lahendab mingi olulise probleemi,
b) soovite "kirjatööst" vabaks sada,
c) või soovite ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: