surmahirm 19.04.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere. Olen 38-aastane naine ja tunnen kohutavat surmahirmu kogu aeg. Kusjuures mitte et õues telliskivi pähe kukub vms. vaid, et tervisega miskit juhtub - infarkt või vähk. Kuna olen sünnist saati haiglane tüüp, siis ei möödu paari kuudki kui poleks käinud mõne arsti juures jälle mõnda häda kaebamas. Enamasti siiski mingit olulist kõrvalekallet ei ole leitud. Olen üliväga tundlik ja võin ainult mõteldes ennast viia seisu, kus süda klopib, keha väriseb, kurgus pigistab, pea käib ringi jne. Aga vot vastupidist sisendada ei oska endale kuidagi. Elu pole kerge, kuid kõik probleemid on ületatavad, kui saaksin oma hirmust jagu.Viimasel ajal on süvenenud südame vahelöögid, neid on uuritud ja arstide juures käidud, ütlevad küll et ära pane tähele ja võta kenasti rohtu, kuid ma ei julge ka rohtu võtta, kuna kardan, et rohi tekitab kas tugeva allergia hoo või et südamerütmivahendid panevad südame hoopis seisma. Uni on juba kadunud, söögiisu läheb sama teed, jõudu enam pole. Samas küll teeks ja oleks kui ainult... Proovisin Xanaksit, võtsin 1 tableti, siis 3 tunni pärast veel ühe, siis kuue tunni pärast veel ühe ja alles siis suutsin magama jääda, kuigi tundub, et üleväsimusest mitte tabletist, sest olin magama peaaegu 65 tundi olnud juba.Kas nii võib ka hulluks minna?Või ma olengi juba?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Vajate rohuks antidepressanti (AD). Väga hea uinutava toimega AD on Remeron. Xanax on nn kiirabivahend: vajadusel, hirmuseisundist väljatulekuks, teatud olukordades ennetamiseks. Uuringud näitavad, et Yeie süda & Co on suhteliselt korras. Teile aga tundub, et see valdkond on suhteliselt nõrk. Kui nii tunnete, nii arvate, siis - harjutage, treenige see südame-veresoonkonna süsteem tugevamaks! Selle tugevdamine alati kasulik, Teile aga eriti. Alustage rahulikult, kehakultuurlase kombel (jalutuskäigud, kerge võimlemine) ja siis enesetunde paranedes järkjärgult koormust tõstes võite treenida juba nagu amatöörsportlane (sõrkjooks, intensiivsemad harjutused).
Kiitke ennast, mõelge tervise registrites, olge rõõmus, sest teate, mida vaja teha!
Tegutsege!
Jüri O.-M. Ennet