Segatüüpi isiksusehäire 22.11.15 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Mul on segatüüpi isiksusehäire, tänu sellele on mul üsna palju probleeme mida oskan hästi välja vabanadata. lähedased teavad ,et ma olen haige aga kolleegid ja koolikaaslased ei tea. ma süüdistan inimesi ja kahtlusta ja kontrollin pidevalt ja jälgin mida nad teevad ,mida nad mõtlevad seda uurin. Vahes arvan ,et mina olen see õige inimene teistele tagas tegema eriti meestele kes on naistele liiga teinud aga oky tekelt ma ei ole. Ma olen ülitundlik mis teised mulle ütlevad ja solvun ja mõtlen ,et nad mõnitavad mind ja vahest tundub ,et kõik on minu vastu. Eriti karm olen oma lähetaste vastu keda isegi ründan füüsiliselt kuna sisemine viha ja need mõtted ajavad mind lihtsalt endast välja. Ühiskonnas mul ei ole eriti probleeme mõned nähvamised ja väiksed hävadused. Vahest imetlen enast peeglist ja mõtlen kui ilus ma olen ,no muidugi olen aga vahest näen ennast täitsa õutsana . Kuigi kõik ütlevad ,et ma näen hea välja. Vahest ma seda isegi ei usu vaid arvan ,et nad mõnitavad. Kuigi ma saan vahest aru ,et ma kujutan liiga palju ette. Ma olen ennast korduvalt vigastanud ja ka enesetapu püüdnud sooritada aga jäin ellu. Mu meele olud kõiguvad tugevalt päeva jooksul mu elukaaslane ütleb nagu tita pepu kunagi ei tea mis sealt tulla võib. Kord on maailm ühte moodi ja siis teisiti. Ja ükski asi ei paku rahuldust. Küsimus kuidas ma saaks oma käitumist muuta ja peale ravimite võtmise veel midagi teha. Lisaks on mul söömis häire ka ja sundmõtted.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Isiksuse probleemid - Inimene on oma iseloomuomaduste poolest teataval määral probleemne endaga ja keskkonnaga (sotsiaalse). Ta on piiri-ületaja tüüp "halvema" kui ka "hea" suunal (Halb/hea - sõltub jälegi vaatlejast.
Seega lahendid:
1) tegeleda endaga ja teadvustada, et kes ma olen ja mis on minu tegemine, eesmärgid, missioon;
2) milline keskkond (sotsiaalne) mind eesmärgi-suunaliselt toetab: a) kas seda annab siin-seal muuta või b) siin-seal seda uut keskkonda leida.
Seega - kasutada kõiki neid mõjureid.
Ei ole halba iseloomu- isiksust, on eesmärgitus, sihitus töö-vankri ja laste-vankri vedamise küsimuses.
Sihid selgeks, siis sammume nagu õnnerajal - higi, verd ja pisaraid pühkides Õnnelikult! Vaid pingutused viivad meid edasi, edasi õnnerajal.
Elu on elamiseks!
Suguselts ja Eestirahvas vajab teie pingutusi, tulemusi, õnnelikkust.
Olles õnnelik - saate seda teistelegi jagada.
Jüri O.-M. Ennet