Majanduslik toimetulek psüühikahäiretega inimesel 19.08.10 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Olen mures lähedase pärast, kel on diagnoositud vältivisiksushäire, sügav korduv depressioon ja segatüüpi ärevushäire. Ise paneksin enda poolt veel diagnoosiks motivatsioonipuuduse. Kunagisest rõõmsameelsest lapsest on saanud inimvare, kes vaevu julgeb postkastistki lehti ära tuua, enamiku päevast kas lamab voodis või siis veidike teeb majapidamistöid. Ta ei suuda enam isegi sugulaste sünnipäevadele kohale ilmuda. Ülikoolist tuli ära, kuna hakkas alkoholiga oma probleemidele lahendust otsima, see põhjustas lõpuks haiglassemineku, kus tehti testid ja saadigi need diagnoosid (määrati ka ravi, mis kestab siiani, kuid pole tulemusi andnud). Sõpru tal põhimõtteliselt ei ole (neid pole tal vist kunagi eriti palju olnud), ainult kõige lähedasematega veel suudab suhelda. Küsimus siis selline, et mis sotsiaalsetele tugipunktidele selline inimene toetuda võib? Inimene saab veel vaevu iseendaga hakkama. Tööl käimisest ei maksa rääkidagi. Kas selliste diagnoosidega inimestel on võimalus saada toimetulekupensioni? Mis temast võib saada, kui tal enam kedagi toetamas ei ole? Tegemist on veel väga noore inimesega.

Sügavalt mures,
Anne

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Depressioon on ravitav, ärevushäire on ravitav, isiksusehäire "teravust" on võimalik leevendada.
Uurida, täpsemalt diagnoosida ja ravida, ravida, ravida - selline on tegevuskava.
Praegu midagi tõsiselt ei klapi.
Tegutsege, siis asjad muutuvad, paranevad.
Kannatlikkust,
Jüri O.-M. Ennet