Ärevushäire või midagi muud? 07.01.14 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere Dr

Olen 23a noormees, mure selline, et juba üle aasta aja on mul olnud kogu aeg halb. Väljendub, see siis niimoodi, et pilt silme-ees on imelik enam-vähem nagu kõrge palavikuga ja kogu aeg on hirmu tunne, katsun enda pulssi ja olen üldiselt kogu aeg rahutu. Algas mul see ühel hetkel niimoodi, et peale alkoholi tarbimist järgmine päev pohmelusega tundsin, et miski nagu on valesti, tunne, mida tundsin oli imelik. Tekkis paanika ja kutsusin kiirabi. Nemad seletasid rahulikult, et tegu on paanikaga ja et surema ma ei hakka. Andsid mulle rahustit ja soovitasid pikali olla. Mõne päeva möödudes tekkis uuesti sama asi, käisin perearstil, arst kirjutas mulle rahustit, et vajadusel võtan kui vaja, aga siis mingi hetk jäigi pilt silme-ees imelikuks ja veider tunne sisse. Nüüdseks on sellest üle aasta aja möödunud, süda üldiselt ei klopi, kui just väga halb ei hakka, harva tekib paanika, on tekkinud silme-ette mustad täpid, ehk siis kogud, mis liiguvad kaasa silma liigutamisel, pidevalt vasak käsi nagu tuim ja torked rinna korvis nii südame piirkonnas kui ka mujal, öösel ärkan üles suure ehmatuse peale, süda küll ei klopi, vaid nagu kohe juhtub midagi, peanahk on tuim, ei saa aru, mis toimub ja sihuke arusaamatu seletamatu tunne on. Enam ei saagi ma aru, mida tunda, tunded kõik on nagu hägused ja ei tea, mida ma tunnen, nagu hinge mul polekski, "elav surnu", ebareaalne tunne on peal, surmast mõeldes tekib hirm selle ees ja hakkab veel halvem. Osad veresooned kätel on läinud nagu sinakaks, mis on mind ka ära ehmatanud. Öösel kui hakkan magama jääma, just enne uinumist käib peas nagu sihuke sähvatus ja ehmatan ärkvele ja nii mitu korda, kuni lõpuks jään magama. Hommikul ärgates esialgu nagu ei ole halb, kuigi silme-ees ikka sama moodi pilt imelik. 15-20 minuti pärast peale söömist, just peale söömist, läheb pea nagu paksuks ja hakkab jälle halb ( just peale söömist). Süda on jätnud lööke vahele või tunnen sähvatusi rinnus, ei tea, mis need täpselt on, tekib nagu üks lisalöök nii 2-3 korda. Lõpuks perearst suunas mind neuroloogi juurde, kes tegi mulle peaaju kompuutertomograafia uuringu, selle kohaselt oli kõik korras, on ka tehtud EKG üle poole aasta tagasi, ka korras, samuti ka vereanalüüsid korras, ainult kilpnääre piiri peal, ütles arst. Seejärel suundusin psühhiaatri juurde, kes kirjutas mulle kolme erinevat rohtu. Ravim : piratsetaam 800MG 1 tab hommikul + 1 tab peale sööki. Ravim: estsitalopraam 10MG 1 tab hommikul peale sööki, Ravim: mirtasapiin 15MG 1tab õhtul. Apteegis ravimite järgi ma pole veel käinud, kuna kardan tablettide mõju, nagu sellist asja, et kui need sisse võtan, hakkab halb ja siis pole enam midagi teha, kui tablett on sisse võetud. Kardan üldse ükskõik mille manustamist, mis muudab enesetunnet. Kuigi alkoholi ma ei pelga, olen alkoholi juba 4 aastat tarbinud pea iga õhtu 5 õlut, nädalavahetustel ka kangemat. On tekkinud alkoholi sõltuvus ja suures joobes olles ei karda ma midagi, ei pööra väga oma haigusele tähelepanu. Pohmelusega on asi 2 korda hullem ja vajan koheselt peaparandust. Jõuludest saati olen olnud kaine ja asjad pole paremaks muutunud. Olen ka teinud teie Palve-Meditatsiooni ja käinud jalutuskäikudel ja teinud õrnalt sörki. Tunnen ennast väga nõrgana nii vaimult kui füüsiliselt, olen suhteliselt kõhna kehaehitusega. Mis teie oskate öelda kogu selle jutu peale?

Ette tänades lugupidamisega

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Oled joodiku-teel, 5 õlut õhtul ja nii ridamisi - Jobu!
Sul peabki paha olema - see on organismi kaitsereaktsioon, ilmselt veel nii hullusti paha ei ole, et oleksid karskuse teele asunud.
Jätka Jõujärgset absoluutset karskust!
1) alkoholist (õlu ka alkohol, salakaval alkohol) päevapealt priiks. Kui seda päevapealt ja vähemalt aastaks ei tee, siis joo edasi ja saatus pakub lahenduseks süveneva alkoholismi vastavate tagajärgedega.
2) Kerged kehalised harjutused (kerge sportlik tegevus, jalutuskäigud esialgu ja siis trenn) 3-4 korda nädalas.
3) Korralik puhkerežiim - õigel ajal magama jms.
4) Pingete maandamiseks ja aju verevarustuse parandamiseks minu PM (Palve-Meditatsiooniharjutuse) esimene samm.
5) Mirtasapiin 15mg õhtul (annusega vajadusel mängida, leida sobilik annus), muid rohte esialgu ei võta (teed ju nende toime endale harjutustega).
6) Muud tervislikud elukombed.
7) paari-kolme nädala pärast võid ka selle esimese rohuga (400mg või 800mg) ravikuuri teha, Mirtasapiin siis veel jääb, aga annusega "mängid" ja ilmselt on see veidi vähenenud.
vt. varasemaid soovitusi.
Kui kohe endaga tegelema hakkad, siis on tulemused head. Kohe pead alustama.
Kui "sõbrad" õllekasse kutsuvad, siis ütle, et kodus just jõid, aga täna ei istu ja jooma ei tule. Sellist "linti" mängid miinimum ühe aasta! Varsti ütled, et oled karskuse-Mees. Siis oled Õige Mees!

Mees, võta mõistus pähe!
Harjutamisega see jääb ka pähe!
Ja kõik saab korda. Kõik!
Jüri O.-M. Ennet