Masendus stressi tõttu 10.05.10 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere. Aastaid tagasi pidasin teatud eraelulisi plaane, millega olin küll üsna hiljaks jäänud, millele mul aga nagu igal teiselgi naisterahval õigus on. Ei läinud õnneks ja mõned päevad olin väga suures masenduses. Hiljem jõudsid minunii kuuldused, nagu oleksin ma kas oma plaanide untsumineku tõttu hulluks läinud või enne hulluks läinud ja siis plaane pidama hakanud.
Olin endale juba ennegi aru andnud oma plaanide arutusest, nii et tahaksingi küsida, et kui ühe naise lapsesaamise soov ei õnnestu ja ta masendub, on ta kohe hull? Või teisest küljest, ons selline soov midagi ebatavalist? Narr, kes nii kaua ootab, muud ei midagi.
Võtsin endale julguse niivõrd rumala küsimuse esitamiseks, sest omal ajal tehti mu elu selle asja tõttu üsnagi kibedaks ja häbenesin oma narrust ja hullust kõvasti.
Teisalt, kui inimene on sunnitud taluma igapäevast naaksumist ja irvitamist, seda aastaid ja pääsu pole kuhugi, kas siis on teatud vähene stress loomulik?
Mõni küll on püüdnud mulle rääkida, et kogu aeg stressis pole võimalik olla , aga olen lugenud, et võib küll , sest inimesed ja nende kannatuse piirid on erinevad. Samuti kirjutatakse sellega seoses midagi post-traumaatilisest stressist.
Kas mingi pidev ja avalik irvitamine võib näiteks midagi sellist post-traumaatilist põhjustada või pean midagi hirmsamat kartma? Endal mul on loomulikult kahju, et õigel ajal psühholoogi juurde ei läinud ja nii palju kannatama pidin. Talun üldiselt alandamist üsna halvasti, mõni ütleb, et ma olla veel liigagi uhke.
Ette tänades. T.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

?1. kui ühe naise lapsesaamise soov ei õnnestu ja ta masendub, on ta kohe hull?
Ei, loomulikul ei ole hull. Hullusega märgitakse igapäevakõnes psühhootilist seisundit, vaimuhaigust. Seda ei ole. Närvipinge ja emaotsionaalsed üleelamised aga on küll - see loomulik reaktsioon.
?2. kui inimene on sunnitud taluma igapäevast naaksumist ja irvitamist, seda aastaid ja pääsu pole kuhugi, kas siis on teatud vähene stress loomulik?
Reageerimine stressiga on inimlik, aga sellele on vaja leida lahendus, et ta igaviku ei kestaks. Inimene elab ju ikkagi heaolu ja isegi õnne nimel ja see olgu olevikus, mitte kaugtulevikus või isegi peale surma (mõnedel usklikel). Vaja leida lahendit.
?3. Talun üldiselt alandamist üsna halvasti, mõni ütleb, et ma olla veel liigagi uhke.
Eneseuhkus-väärikus on kuldaväärt omadused. Seda endas tugevdage! Julgelt tugevdage. Mida kindlameelsemalt oma eneseuhkust igapäevaelus arvestate-kasutate, seda kindlameelsemalt te end ka ruineerida ei lase, ruineerijaid südamesse ei võta. Ei võta!
Enese heaolu (tervise) ja eneseuhkuse-enesehinnangu tugevdamisjuhiseid saate hulgi minu raamatust "Väljavalitu" vt. eelkõige Tervisemaja soovitusi ja enesekujundamisel kasutage Päeviku (ptk. 14.4) abi.
Inimene on sündinud siia Ilmamaale selleks, et olla õnnelik.
OLE! (vt. ptk 11.5)
Parimate soovidga,
Jüri O.-M. Ennet