Vaimne tervid 15.11.17 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Minul on probleem ise enda piinavate mõtetega. Mul käiks nagu negatiivne raadio peas. Ma võin kahetseda täiesti tavalist vestlust inimesega arvates, et äkki ma ütlesin midagi valesti või mind võib viia masenduse sarnasesse olukorda aasta, poole või kolme aasta tagune olukord. Mul käis sõbranna külas ja tegin hommikulsöögi, veel nädal aega hiljem põdesin, et ilmselt oli see vastik ja ta ainult viisakusest sõi ja minuga mittekunagi suhelda endam ei taha, ma saan isegi aru, kui absurd nii mõelda on, ta on ju mu sõbranna, miks ta peaks minuga sõpruse lõpetama hommikusöögi pärast aga ma ei saa minna parata, mul nagu poleks enesekindlust või on mul alaväärsus kompleksid. Ei tea.
Ma ärkan hommikuti enda mõtete allasurumisega, et mitte päeva rikkuda. Kuulates muusikat suudan ma olla omaette. Kardan enda mõtteid ja nendga üksi olemist.
Olukord on kõige hullem hommikul peale alkoholi tarbimist nagu alkoholi järgne masendus. Isegi kui on tore õhtu olnud käivad mul ainult kurvad mõtted, et äkki astusin, istusin või ütlesin midagi siiski valesti.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Inimene on nagu kanamuna - kaks otsa sellel munal. Üks on vaimne-psüühiline ja teine on kehaline. Mõlemad on tähtsad ja mis peamine - ühte harjutades-tugevdades
mõjutame positiivselt ka teist. Siit siis meenutus - Terves kehas tervem psüühika, enesehinnang, hingerahu, elurõõm!
Keha me ju oskame muuta, treenida, tervemaks muuta. Siit siis järeldus:
1) alustada kehalisest aktiivsusest, tervislikust eluviisist.
2) psüühilised pinged, vaevavad mõtted kerkivad esile stressi olukorras. Mida hingelisem inimene, seda varem ta neid hingevalusid, halb-mõtteid tundma hakkab. Seega - Sisepingetest vabanemine, psühho-regulatoorsed harjutused tuleb eluviisi kaasata. Loomulikult ka minu Palve esimene samm (vt eelnevaist). Teen seda ca 30 aastat ja IGA PÄEV. Super.
3) Soovitaksin ka psühhiaatri jutul käia - muidu jääb ikkagi mõni küsimus kripeldama.
Seega - psühhiaatri jutule.
Rõõmsat meelt ja harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet