Paroxat ja kõrvaltoimed 06.02.07 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere. Arst kirjutas mulle ravimit Paroxat 20 mg ja seda tuli võtta esimesed neli hommikut pool tabletti ning edaspidi terve tablett korraga. Esimesel neljal päeval toimus kerge enesetunde langus umbes kaks tundi peale poole tableti võtmist. Need kõrvaltoimed olid ka infolehes kirjas. Viiendal päeval, kui sai esimest korda võetud terve tablett, toimus samasugune langus juba umbes tunni pärast. Kolme ja poole tunni pärast aga läks nii halvaks et lihtsalt jube. Iiveldus, kerge pearinglus, kõhus keerab, ajab haigutama. Need kõrvaltoimed olid ka infolehes kirjas. Erinevalt varasematest kordadest see kord Xanax (mida arst käskis vajadusel võtta lisaks) ei aidanud kauemaks kui tunniks. Kõige hullem aga on, et see paha olek ei olnud isegi õhtuks päris kadunud ja juba järgmisel hommikul söögi ajal hakkas tasapisi tagasi tulema. Haigutamise ajal on tunne, et kohe tuleb kõik üles. Apteeker arvas, et kolm ja pool tundi on nende kõrvaltoimete ilmnemiseks ebaloogiliselt pikk aeg (tabletid on 20mg ja minu vanus on 32) ja pigem võib tegemist olla lisaks tulnud kõhugripiga, mida pidi siin kandis hetkel palju liikvel olema. Igaks juhuks võtsin täna hommikul taas ainult poole tabletti, aga halb olla oli juba enne. Mida soovitate? Kas võtta Paroxat-i poole kaupa või tervelt nagu arst algselt ette nägi? Ja mis aitaks iivelduse vastu? Minule Paroxat-i kirjutanud arsti kahjuks enne nädalalõppu kätte ei saa.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Rohuga peab elu-olu-tunne paremaks muutuma, selleks me ju seda rohtu võtamegi.
2) Arstiga on vajalik side (kommunikatsioon), et ravimi annust jms. korrigeerida.
3) Peale arstirohu on vajalik ka muud elukorralduses muuta.
4) Iga rohi igaühele ei sobi, koos arstiga tulebki see õige leida.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet