Surmahirm+eluhirm+depressioon 25.06.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Lp doktor,
Minu probleem tundub vähemalt mulle endale olevat nii komplitseeritud, et kui poleks kohustusi armastatud lähedaste ees, siis...
ühesõnaga 42-a. naine - alkoholism, rahustisõltuvus, depressioon+antidepressandid, paanikahood minestamisega, sundmõtted, asteenia, energiapuudus, huvipuudus, õudne-õudne hirm nii edasise elu (võimalik töö kaotus mu seisundi tõttu, üksinda lapse kasvatamine) kui surma ees. Viimase 9 aasta jooksul on mulle kirjutatud kui ka teatavat aega aidanud nii cipramil, Zoloft, efexor, coaxil, lisaks trankvillisaatorid (xanax, mida võtan praegugi, rivotril, mis pidi aegapidi doosi vähendades kaotama rahustisõltuvuse; varem ka seduksen, radedorm jmt). Et olla võimeline tööd tegema, joon 200-500gr kanget (30-40%) alkoholi päevas, mis neelab ka arvestatava osa mu sissetulekust. Seoses sellega olen pidanud oma töökoormust vähendama, sest ei jaksa enam nii nagu varem. Elasin mööd.aasta 2.pooles üle ka suured isiklikud probleemid: kodu kaotus, elukaaslase lahkumine Soome töö nimel, 2 autoavariid. Kas minusugune võib üldse loota veel abile? Varem mõtlesin alati positiivselt, töö ja rõõm tütrest + antidepressandid aitasid, aga nüüd... "Lõhnadega" (ei mõtle prantsuse parfüüme) tööle minna ei saa, aga ilma vähese dopinguta ei (mingi 50-150gr) ei julge minna, kained inimesed ju tunnevad lõhna,siis teaksid kõik, et olen alkohoolik, Eesti on ju nii väike... pealegi firmade maine ja klientide pärast, kelle lepingupartner olen, ei pakutaks mulle enam tööd. Ometi tahaks nii väga oma hästi tubli lapse, töö ja kõige muu ilusa nimel elada ja elust isegi rõõmu tunda. Loomulikult tahan oma tahtejõule ka loota, aga tunnen, et vajan kõrvalist abi. Psühhiaater, kes mind on 4 a nõustanud ja mulle rohte kirjutanud, on väga sümpaatne inimene, aga esiteks tundub, et ükski antidepressant piisavalt ei aita; teiseks, olen häbenenud rääkida oma alkoholiprobleemist.
Praegu võtan: coaxil 3-4x 1 tbl päevas
fenibut 2-4 0,25mg tbl päevas
xanax 1 mg tbl 1-3x päevas
truxal o,25 tbl ööseks
panangin 2-4 tbl päevas
C-vit, B complex vit,
juuste ja küünte tugevdamise vitamiin (Healthylife) 1-2 kapslit päevas
vajadusel (südamepekslemisel) 0,25-05 tbl Metoprolol 50 (mida vist enam ei julge võtta, sest viib vererõhu nii alla, et võib minestada)

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Peate kohe alustama alko-raviga, siis ravimsõltuvuse küsimused ja siis muud probleemid. Samm-sammult.
Kuna haiguskriitika olemas, siis saab Teist asja, saate tulemuse - tervenete!
Psühhiaater aitab, juhendab ja ise peate ka aktiivselt toetama, kaasa lõõma.
Korrigeeritud raviga saate ka vererõhu probleemid korda.
Õige töö- ja puhkerežiim. Kerge kehaline aktiivsus, jne on vägevad abimehed.
Kasutage neid.
Tundub, et rohtusid kohati veidi palju, organismil keeruline neile kõigile korralikult reageerida (siit ka need rõhuprobleemid).
Arutage arstiga neid asju, tema ju tunneb teid rohkem.
Kannatlikkust ja eesmärgikindlust,
Jüri O.-M. Ennet