uneprobleemid 23.03.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,
vaevlen juba pikemat aega tõsiste unehäirete käes. Tean ka põhjust: lõpetan sel kevadel ülikooli ja sellega kaasnev rabelemine ja stress on une täitsa ära peletanud. Kui õhtul voodisse lähen, vedelen seal vahel kella 6-7-ni hommikul enne uinumist, süda puperdab ning isegi abikaasa hingamine ei luba magama jääda. Rääkimata veel möödasõitvatest autodest.

Sügisel kui kooliaasta algas, olid sarnased probleemid. Kui olin kuu aega järjest magamata olnud ja ei suutnud enam kooliski käi, kirjutas perearst mulle Stilnox'i, mida võtsin 3 nädalat ja justkui magasin. Siiski, sellest pole veel 6 kuudki möödas ja unehäired on jälle kohal.

Siit ka mu küsimus. Kas ilma unerohtudeta on üldse lootust und tagasi saada? Magan kõrvatroppidega ja need veidi aitavad, aga panevad kõrvad valutama. Ja ma pole eriline rohtude sõber ning tahaks looduslikul teel unerütmi korda saada. Samas palderjan jm looduslik mulle ei mõju, konjak ka mitte ning süda puperdab ikka väga kõvasti magama minnes.

Mind huvitab veel, kas on tõenäoline, et pärast ülikooli lõpetamist unerütm taastub, või on hoopis risk, et see kahjustub palju pikemaks ajaks? Kuidas sellest võitu saada? Enda kohta ütlen veel niipalju, et olen 22 aastane, naisterahvas ja elan suhteliselt tervislikult- ei suitseta ega tarvita mingeid ravimeid peale pillide. Alkoholi tarvitan ainult pidudel ning stress on seotud ainult kooliga, sest tööl ei käi ja kodus on kõik korras.
Olen lihtsalt kurnatud magamatusest.

Suured tänud abi eest,
Diana

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Maailmas on üks tähtsaimaid - lähisuhe ja see on Teil korras. Olge Õnnelik!
Kooli lõpetamist võtke rohkem mänguliselt, lustiga.
Soovitus üks, vajate hetkel veidi arstirohtu. Kui Teile sobib, siis (olenevalt taluvusest, kehakaalust jne) 1/3..1/2 tabl Remeroni (30 mg tabletist) õhtul ning Fluanxol (1mg tabl.) 1 tabl hommikul.
Teiseks, jalutuskäigud, kerge!!! sport, õigemini kehakultuur.
Kolmandaks, vt."Kodutohter" nov. 2001 minu lugu - "Ma ise unetegija".
Närveerima peaks see õppejõud, kes ei oska materjali põhiküsimusi tudengile selgeks õpetada. Hirmuäratav õppejõud näitab eelkõige oma pedagoogilist küündimatust, rangus peab olema potenseeriv, ergutav.
Loomulikult unerütm taastub, Une-Mati juba ootab Teid!
Parimate soovidega,
Jüri O.-M: Ennet