Mure 10.12.08 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Mure 17. aastase pojaga. Viimasel ajal on tal tekkinud uneprobleemid, jääb küll ruttu magama, kuid paari tunni pärast ärkab üles ja siis hakkabki ärkama iga paari tunni tagant. Hommikul on siis loomulikult väsinud ja unine. Nüüd on ta isegi selle pärast mures, ütleb, et on internetist otsinud selle kohta materjale ja samuti, et näeb silmanurgast vahel musta varju vilksamas. Muidugi on tal omad mured ja nendest põhiline kooliprobleem. Meie haridussüsteemiga suudavad vist kõige tugevamad terveks jääda. Kuna uneprobleemid on kestnud paar kuud, siis küsiksin, kas on lootust, et need mööduvad ilma arstirohuta? Ja kuidas säästa noormehe vaimset tervist meie karmis elus?
Ette tänades!
Murelik lapsevanem

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1. Viimasel ajal on tal tekkinud uneprobleemid, jääb küll ruttu magama, kuid paari tunni pärast ärkab üles ja siis hakkabki ärkama iga paari tunni tagant.
- nn. neurootiline seisund, mure, lahendamata mure. Temal ilmselt kooliga seotud. Mida teha? a) päevatöö ümber kujundada. Puhkepause, võimlemist (minu harjutus) ka õpitükkide vahele; b) õpisüsteem-hoiakud muuta. Õppida olulist ja ebaolulist eristama - õpetab seda spikker (vajadusel ka kasutada);
c) õhtul soe dušš, rahustavad teed (soe jook); d) õigel ajal magama ja une arvelt ei võta minutitki. Ei minutitki; d) õppida õppimist - teha päevik ja enda isiklikud kogemused kirja ja siis kasutada.
Koolisüsteem on meil KAHJULIK ja vajab muutmist:
1. kehaline ja vaimne koormus ei ole tasakaalus;
2. vaimse faktipuru maht on suur. Õpetatakse palju fakte, aga vähe mõtlemist;
3. õpetamine ei arvesta piisavalt isiksuse kujundamist, esikohal on programm, mitte isiksus;
4. õpikliima koolis - kool õpetagu iga tunniga suhtlemisoskust ja -julgust.
Mõelda ja leida endale sobilik lähenemine asjadele koolis ja kodus!
Uni korda, vajadusel lühiaegselt ka mõned rahustavad tilgad. Aga KooliVaheAeg on käes ja saab korralikult taastuda.
Mina sain oma stiili-olemuse kätte alles ülikooli kolmandal kursusel. Saab ka Poja.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet