Pulseeriv kahin kõrvas 02.02.21 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere, Lp Madis Veskimägi!

Pöördun Teie poole järgmise tervisemurega. Mul hakkas äkki rahulikus olekus vasakus kõrvas pulsiga/südamega ühes rütmis pulseerima. Vahepeal läheb pulseerimine väga tugevaks, lausa taob kõrvas ja juurde liitub kohati rõhuv vibreeriv müra. Tugevneb õhtuti pikali heites.

Pulseerib ainult ühes kõrvas ja tugevasti pulsiga või südamega ühes rütmis. Pulseerimine vasakus kõrvas on lakkamatu ja pidev. Kõrvaarstil käidud, põletikku pole.

Tugev lakkamatu pulseerimine on kestnud juba kolm nädalat ja järele ei anna grammigi. Vererõhk oli veidi kõrgenenud ja pulss pidevalt kiire100l/min. Olen nüüd kolm nädalat saanud ravi ja pulss on nüüd vahemikus 76-92l/min, aga pulseerimine kõrvas on jäänud püsima. Kõige raskem on uinumisega, kõrvas kostuv müra ei lase magama jääda. Ei oska ennast aidata :)

Palun Teie nõuannet, et kuidas ma peaksin edasi toimetama ja kuhu abi saamiseks pöörduma! Suur tänu vastuse eest!

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Tänan usalduse eest. Püüan kaasa mõtelda ja soovitada nii palju, kui võimalik. Kõik, mida kirjeldate on omane pulsseerivale tinnitusele. Ehk siis vile, kahin, kohin peas või kõrvas, samas puudub väline heliärritus.
Seisundi teket soodustab mitmed erinevad haigused ja seisundid: väliskõrvaprobleemid nagu kõrvavaik, võõrkehad, kuulmekile rebend. Keskkõrvaprobleemidest kuulmetõrve turse, see soodustab keskkõrvas üle või alarõhku. Seda saab diagnoosida seadmega nimega tümpanomeeter. Oletan, et seda on tehtud. Tinnitust soodustab töö mürases keskkonnas. Haigused mis meenuvad on kõrge või madal vererõhk, kilpnäärme üle või alatalitlus, kehvveresus, suhkruhaigus, mõnede ainete puudus. D vitamiini puudus võib põhjustada palju ebamääraseid vaevuseid, ka seda peaks kontrollima. Mitmetel ravimitel on tinnitust soodustav toime, nt antibiootikumid, valuvaigistid, nt ibuprofeen. Ega ei ole hiljuti olnud pea või kaelatraumat ? Ja ei saa üle ega ümber stressist, tööst sundasendis, pea ja kaela, turja lihaspingevaludest. Kaudseks põhjuseks võivad olla erinevad kaelalülide haigused ja lõualuuliigeste probleemid. On ka mitmeid koljusiseseid haiguseid, millele peaks mõtlema, kui eelnevast on kõik tõved välistatud.
Teid on uurinud erinevad arstid. Kõrvaarst välistas põletiku ja lihtsama probleemi- kõrvavaigu. Vererõhk ja südametöö paistab korras olevat. Kui ei leita ühtegi põhjust, siis raske küll, aga peab olukorraga leppima. Kasutatakse ka erinevaid ravimeid, nt betahistiin 24 mg x2, kuid seda otsustab Teid vahetult nägev arst.
Tinnitusehaigele on kõige raskem viibimine vaikses ruumis ja uinumine, nii nagu ka ise märgite.
Mõõdukas vaikne väline heli vähendab tinnitusest tulenevat ärevust ja see pole enam nii häiriv. On olemas mitmed nutitelefonides allalaetavad äpid, mis mängivad erineva helikõrguse ja meloodiaga loodushääli, merelained, linnulaulu jm. Sellest võib abi olla. Näiteks Tinnitus Relief. Tinnitus sound therapy. Seda on võimalik Google Play-st laadida. 6 erinevat heli, saate seadistada ka heli esitamise aja- kas ainult uinumise ajaks või kuni kogu ööks. Kirjutan seda vastust 22.30, ehk saate juba täna öösel proovida.
Kahjuks ei saa ma kirjutada, et võtke rohtu X 5 päeva ja vaevus kaob. Soovitan ennekõike head koostööd oma arstidega. Vahest võib abi olla neuroloogi konsultatsioonist ja peauuringust, konkreetse ja hiljutise algusega vaevus vajab erinevate arstide konsultatsioone, mõtteid, uuringuid ja soovitusi.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi