Erinevatel kätel erinev vererõhk 18.11.18 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere
Nädal tagasi pöördusin perearsti poole madala vererõhu mõõtmiste tulemusega kodus( vasak käsi 83/68/65 - ülemine/ alumine/pulss). Pea oli uimane ja pidev väsimus. Perearst mõõtis ka paremalt käelt ja seal selgus liiga kõrge tulemus (160/78/65). Tehti vereproov, uriin, EKG, kopsupilt. Arsti ütluse järgi olid need normaalsed. Hetkel olen mõõtnud kodus 3 korda päevas vererõhku nii paremalt kui vasakult käelt mille tulemused on jätkuvalt erinevad ( viimane : vasak 110/85/62, parem 175/86/60). Kui vasaku käe rõhk tõuseb siis kõrgeneb ka parema käe vererõhk. Väsimus on tõusnud ja pea käib ringi, pidev uimane olemine. Töövõime on langenud kuna ei suuda korraga toimetusi teha vaid vahepeal pean lamana.Vererõhu rohtusid (nebivelolum 5mg ja telmisartanum/amlodipinum 80mg/5mg) olen võtnud aastaid ja hetkel ikka samal tasemel. Kuna perearst saatis koju ja ei muutnud ravimeetodit öeldes vaid, et peab konsulteerima. Küsimus on kas selline vererõhu kõikumine ja erinevus kummalgil käel on ohtlik ja peaksin ise midagi ette võtma. Arst soovitas minna EMO-sse või kutsuda kiirabi ???

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Kuni 20 mm/Hg erinevus erinevatelt õlavartelt mõõtes on normi piires, üle selle aga mitte. Tekib küsimus ka mõõtmises. Näen, et kodus mõõtes kasutate automaatseadet, kabinetis on ilmselt tavaline, stetoskoobiga töötav seade. Võib juhtuda, et kodu rahulikus õhustikus, lamadest kiirel tõusmisel võib tekkida vererõhu langus. Seda nimetatakse ortostaatiliseks hüpotensiooniks, oletan, et selle näidu ka kodus mõõtsite. Mida teha ??
1. Rahu, ainult rahu. Rääkige perearstiga oma murest. Võtke kaasa oma kodune vererõhuaparaat ja võrrelge selle näitu kabinetis mõõdetavaga.
2. Vererõhu mõõtmisele peaks patsient rahulikult istuma u 15 min. Vererõhku mõõdetakse meime kandis tavaliselt istudes. Kuid vererõhu languse osas asendi muutmisel tuleb rõhku mõõta algul lamades, siis istudes ja siis seistes. Ja kindlasti mõlemal õlavarrel. See võtab veidi aega, kuid seda aega tuleb päris kindlasti leida. Ainult nii saame selgitada tõe ja Teid aidata tõese infoga, mitte arvamustega.
3. Soovitan korraldada ka vererõhu ööpäevase monitooringu. Seade mõõdab automaatselt ööpäevas u 55 x vererõhku, päeval sagedamini, öösel harvem. Nii saab otsustada ka edasise ravi osas.
4. EMO-sse minna või kiirabi kutsuda selle murega pole mõistlik, tekib vaid tüli ja etteheiteid.
5. Kui vererõhkude erinevus on oluline, siis arst leiab lahendused edasiseks käsitluseks. Kindlasti kontrollib perearst käte verevarustust ja hindab võimalikke vaevusi. Võib-olla ka korraldab veresoontekirurgi konsultatsiooni. Minul endal on perearstina hea koostöö Taastava Kirurgia kliinikuga Tallinnas, Magdaleena Haiglas.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi