teate ravimitest rohkem kui mina kindlasti 02.05.18 / Perearst

Külastaja küsib:

olen hädas vererõhu kõikumistega. endale suureks üllatuseks avastasin et hommikuti on 160-170/90 ja sinnakanti. kell 10 on hommikusöök ja 10.30 võtan igapäevaselt juba kaks aastat ravimit betaloc Zok poolteist tk ehk 40 mg metoprolooli. loetletamatult paljud rohud on tekitanud igasuguseid kõrvalnähtusid, mis on tekkinud kiiresti ja ootamatult ning olen lõpetanud kiirabis enamus kordi. see ravim sellises koguses ei ole peale mõningase pearingluse midagi tekitanud. kella 15-16 paiku hakkab rõhk langema ja kella 18-ks on tavaliselt kuskil 137/90 ringis. viimasel nädalal olen saanud aga palju suuremad väärtused, näiteks hommikul 180/120 ja kella 15 paiku lausa 190/130. mind saadeti küll eriarstile ka, kuid järjekorrad on pikad. mida soovitate mul ette võtta? olen juba suht närvis kogu selle värgi pärast ja ei julgegi enam mõõta. tehti analüüsid ja EKG, mis öeldi olevat enam-vähem. tahaksin teada, mis ravimit saaks kombineerida praeguse rohuga või tõsta selle praeguse annust miskile maale? rohtu võtan kord päevas. soovin teada, mis vererõhuravim oleks selline, et saan võtta väiksema koguse, kui rõhk on enam-vähem ja suurema koguse, kui kõrge? kas eraldi on mingit rohtu ka just kõrgenenud alumisele rõhule? tean, et see on eriarsti teema, kuid praegusel ajal saavad ka perearstid suurepäraselt hakkama vererõhu kontrolli alla saamisega. Kas on ka sellist ravimit, mis võtaks rõhku alla väga aeglaselt? seni on kogemused kümnete ravimitega, mis toimivad kahte moodi , kas võtavad 180 pealt alla paarikümne minutiga 130 peale ja siis on mitu päeva väga halb olla kuna langus väga kiire või sellised, mis vastupidi tõstavad rõhku tunduvalt veelgi. ma ei tea, miks minu organism sedasi reageerib. aga see ei ole kohe kindlasti normaalne ja ma soovin sellest ringist kuidagi välja saada. tänud arvamuse avaldamise eest

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Tänan tunnustuse eest. Kuid ütlen seda, et iga inimene on oma keha parim spetsialist ja teab kõige paremini, kuidas üks või teine ravim konkreetselt talle toimib. Vererõhuravimeid on 5 erinevat rühma, ja neid erinevalt kombineerides ja annustades on juba väga palju võimalusi. Minu soovitus on täpsustada vererõhku ööpäevase monitooringuga. Ise mõõtes oskab nii mõnigi patsient juba ette "närvi minna" ja tulemus on kõrge. Hakatakse tarvitama ravimeid, kuid nii juhtub, et muidu normaalne vererõhk on väga madal, sellest vaevused. Vererõhureaktsiooni hinnatakse ka koormustestil, ka sellest oleks palju abi. Püüaks esmalt välja selgitada tõelise vererõhutõusu ravi vajaduse ja siis kombineerida vajadusel väikeses annuses erinevaid ravimeid, võttes neid 1-2 x päevas. Olete vanuses, kus vaevused võivad olla seotud üleminekueaga, ehk oleks abi hormoonasendusravist, seda saab otsustada günekoloog.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi