Kõhukinnisus 12.01.11 / Perearst

Külastaja küsib:

Minu kõhukinnisus ei seisne mitte väljaheite "kõvaduses", vaid selles, et kõhus oleks nagu takistus ees, mis ei lase väljaheitel välja tulla. Vasakul pool alakõhus on aeg-ajalt pakitsus või valutunne ning kui wc-s käin, siis roojamine on minu jaoks aeganõudev protsess. Lõpuks kui asjaga ühele poole saan, siis on väljaheide 'keerdus' ja ebaühtlase kujuga. Ma ei tea, kas neid saab seostada, aga iga kuu enne päevade algust on see probleem eriti võimendunud. Olen arvanud, et mu kõhuprobleem on ärritunud soole sündroomi kõrvalmõju või tagajärg (3 aastat kestis), aga pidev "gaaside möll" kõhus on viimase aastaga kõvasti vaibunud. Niisiis tekibki küsimus, kas see kõhukinnisus, mis mul on, on ÄSS-i tagajärg ja võib mingi aja möödudes korda minna või võib see olla hoopis midagi muud? Kas on mingisugustki abi, mis võiks mind kõhukinnisuse probleemi puhul aidata?

PS. kirjutan siia, sest oma perearsti vastu olen usalduse kaotanud (selle probleemiga, tõsi küll ,tema juurde pöördunud ei ole) ning parema meelega ei pöörduks ka.

Kõike kaunist!

Arst vastas:

Le Vallikivi

dr Le Vallikivi

Perearst

Tervist,
Kui rääkida kõhukonnisusest, siis on kindlasti oluline ka väljaheite konsistents (näiteks puha pabulatena, tahke sitke, pehme või vedel), roojamissagedus, kas kõhukinnisus vaheldub kõhulahtisusega, kas roojal on olnud verd või lima, kas alakõhuvalu on seotud roojamisega või esineb ka muul ajal. Kindlasti on oluline ka seos menstruatsioonitsükliga. Kui roojamine nõuab aega ja pingutust, siis on kõige tõenäolisem, et tegelemist tuleb alustada oma toitumise analüüsiga: kas Teie toitumine on regulaarne ja piisava tihedusega, kas Teie menüü sisaldab piisaval määral kiudaineid, kas Te tarvitate päeva jooksul piisavalt vedelikku (tee ja kohv ei loe, sest mõlemad ajavad pigem kõhu kinni). Samuti on oluline tähele panna, kas kõhuvaevused on seotud näiteks mõne konkreetse toiduainega - näiteks piimatooted. Täpsemaks diagnoosiks oleks siiski vajalik Teid läbi vaadata ja ka näiteks Teie toidupäevikut analüüsida, muidu jäävad järeldused poolikuks ning mingit kindlat diagnoosi panna on võimatu. Kuigi Teie suhted oma perearstiga võiks olla paremad, julgen siiski soovitada temaga sellest rääkida - kui ta ise ei oska Teid aidata, siis ehk oskab ta Teid suunata kellegi juurde, kes oskab.
Lugupidamisega,
Le Vallikivi