Analüüsid ja mao probleemid. 28.09.16 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere !
Olen pöördunud mitmeid kordi teie poole, seoses kehaliste vaevuste, ehk mao probleemide pärast. Andsin teie soovitusel perearsti kaudu vereanalüüsid, kõik näidud olid normis, v.a hematokrit natuke madalam normist ja D vitamiini puudus. Nüüdsest hakkasin D vitamiini juurde võtma. Perearst ei öelnud midagi, pigem muigab mu pideva kaeblemise peale, ütles et vereanalüüs oli korras. Küsin kui oluline näit on hematokrit ? Käisin mao pärast erakliinikus juba viienda gastroenteroloogi juures. Uurides oma diagnoosi kohta ,ütles arst ,et histoloogiline vastus unustagu ma ära,see pole oluline. Nimelt siis histoloogiliselt oli proovi vastus minimaalne krooniline gastriit. Ma ei saa aru kuidas see pole oluline ? Leiti gastriit aga diagnoos hoopis refluks.Kirjeldasin küll ,et tunnen endiselt rinnakuvalusid jne. Lisaks on mul süvenenud tükitunne kurgus ,see tükk ajaks nagu öökima ja kohati tunnen kõhus nabast üleval pool punnis kõhu tunnet.Ja röhatised peale sööki on endiselt alles. Kõht käib läbi korra päevas. Olen teile korduvalt oma reflukshaiguse diagnoosist kirjutanud ja nõuandeid palunud. Omeprasooli pole hetkel võtnud ,küll aga kasutan pidevalt probiootikume. Mida teie arvate kas punnis kõhu pärast oleks vajalik ka soolteuuring teha või on see siiski seotud reflukshaiguse sümptomiga ? Mainin veel, et hetkel on 7 kilo ülekaalu, kas ka see võib olla põhjus, et sümptomid on süveneud? Või on see kõik psühhiaatriline ? Hetkel ad ravi ei saa , kuid aeg psühhiaatrile kirjas. Kas oleksid vajalikud uuringud uh kõhu ja vaagna piirkonnast ja soolteuuring või peaksid selles suhtes olema teised sümptomid ? Mida te soovitate ?
Ette tänades.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Soovitan oma tervise ja uuringute teemal liigse mõltemise-muretsemise jätta tahaplaanile. See põhjustab tarbetut stressi, pinget kogu kehas ja sellest omakorda palju uusi vaevusi. Te vajate head psühholoogi, loodusravi arsti. Klasiskalise meditsiini tohtritel on kombeks alati midagi diagnoosida, siit ka Teie diagnoosid. Olen kindel, et tegemist on talitlushäire, mitte haigusega. Kui loete neid hirmutavaid termineid- atroofiline gastriit, refluks, ösofagiit, siis Teie puhul need pole arvestatavad. Teie leid on normi variant. Sooleuuringust ei arva ka midagi, Teid on uurinud mao-soolearst ja küllap ta oleks kindlasti uurinud, kui oleks pidanud seda vajalikuks. Vist olen kirjutanud piimasuhkru ja gluteenitalumatusest. Selle jaoks on omad analüüsid, aga töötab ka dieet- 1 nädal hoiduda kõigist toitudest kus on kasutatud rõõska piima. Isegi koorega kohv, saiakesed, kreemid. Siis 1 nädal hoiduda nisust, odrast, rukkist, kaerast.
Eesti keeles on ilmunud hea raamat- "Mõttejõul terveks". Soovitan seda lugeda, sellest võib olla palju abi.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi