Kurguvalu 18.05.17 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere doktor!
2016 aasta sügisel hakkasin tundma vahelduva eduga kurgus kipitavat/põletavat tunnet. Tekkis see tunne alati päevajooksul ja suvalistel aegadel. 2017 aasta märtsis läksin selle probleemiga lõpuks perearstile, kes võttis kurgust analüüsi ja tegi vereanalüüsi. Analüüsid olid kõik korras. Edasi suunas mind LOR arstile, kes välistas kurguhaigused, arvas, et refluks. Käisin nö mõõka neelamas ja uuringu vastus selline : Lisainfo: Anesteesia Lokaalne Xylocaine spray 10% Materjal uuringuteks Histoloogia 26.04.2017 Teostatud uuring: Ösofagogastroduodenoskoopia S.toru on intaktne, kardia on avatud, Mao korpuse l.kest on inatktne, antrumis on hüpereemiat,biopsia. Duodeenum on ii. DG. INSUFFICENTUIA CARDIAE VENTRICULI Antud juhtnöörid söömiseks .
Alustasin dieeti ja jätsin ära kõik praetud, tomatiga, rasvased jne toidud. Lisaks kohvist ja suitsetamisest loobusin.
Proovitüki vastus : magu /antrum ventriculi/ Uuritavana bioptaat tähistatuna mao antrumi limaskestalt. Preparaadis mao korpuse-antrumi piiriala limaskesta fragmendid, mille prooprias väga vähesel hulgal ümarrakulist põletikulist infiltraati. Pinnalimas helikobaktereid ei leidu. Pahaloomulisuse tunnused antud materjalis puuduvad. Histoloogiliselt minimaalne krooniline gastriit. M430002 - gastritis chronica superficialis .

Viimasel kuul teatud asendis ka kurgus nagu tükk kinni, Söön Nexiumi 40 mg hommikulja lisaks Cerucal 10 mg 2 x päevas kuid tulemusi pole. ( olen 2 nädalat tarvitanud )Minu kurgukaared tumepunased ja põletustunne läheb aina hullemaks. Mitte miski ei aita. Kõrvetisi pole, krookse pole, muidu valusid ei ole.
Käisin tasulise gastroenteroloogi juures, tema pidas vajalikuks teise kurguarsti arvamust, lisaks kilpnäärmest uh. Kilpnäärme ületalitus mul aastaid tagasi olnud, kuid punane ja valutav kurk ei ole ju ometigi selle sümptomiks ???

Palun andke nõu, kuhu ja kelle poole veel pöörduda?
Mingi rohi peab ju mind aitama, sellise piinava tundega kurgus ei ole võimalik lõputult elada.

Tänan!
T

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tervist !
Nagu saan aru, on erinevad vaevused olnud pikemat ja lühemat aega. Kurguvalu, punased kurgukaared on siis olnud viimased 1 kuu. Viimasel ajal puuduvad reflukshaiguse tunnused. Julgen soovitada Nexiumi ärajätmise. Arvatakse veidi liiga laialdaselt, et kurguvaevuse põhjus on reflukshaigus ja süüakse usinalt maohappe produktsiooni pidurdavat rohtu. Sellega aga käivad kaasas uued probleemid. Kui oleks bakteriaalne kurgupõletik, siis võiks olla vereanalüüs paha. Võimalik, et tegemist on näiteks viirusliku kurgupõletikuga, kindlasti on oma mõju suitsetamisel. Julgen soovitada veel lidokaiini sisaldava kurgu imemistableti kuuri, nt Trachitol, 1 tab imeda iga 1-2 tunni järgi, 5-7 päeva. Ja jälgiks sümptome. Ja siis võiks taas nõu pidada oma perearstiga edasise ravi ja uuringute-konsultatsioonide osas.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi