Kõris ebamugav tunne 28.02.16 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere !
Minul alates 2015 dets algusest tükitunne kurgus.Pöördusin perearstile ,kes arvas et tegu psühholoogilise probleemiga ,kuna ma pöördusin ka psühhiaatri poole ,sain diagnoosiks ärevushäire. Mainin ,et korra 2013 aastal oli mul ka ärevushäire ,kuid kordades kergem ,tarbisin aasta aega AD ja sain korda. Nüüd panen tähele endal kõiki kehalisi süptomeid ja kardan surmahaigusi.Hetkel valu paremal poolel kurgus ja kui kurku pingutan oleks nagu lõua all muna,valulik lümfisõlm ja seda kõike just paremal poolel kõris ja kaelal ,kõrisõlme piirkonnas. Seoses sellega käisin perearstile peale ja sain saatekirja sonograafiasse ,kus tehti uh sellest valulikust piirkonnast ja kilpnäärmest , kuna ma koheselt vastuseid ise ei näinud ,arst oli suhteliselt kuri ,ütles et parem sagar veidi suurenenud ja ka see võib tükitunnet tekitada. Helistades perearstile ,ütles tema et kõik on korras ja muretsemiseks pole põhjust ,et ju see minu eripäras. Mina olin paanikas edasi ja see peale ei rahunenud.Rääksin sellest psühhiaatrile ja tema andis uuesti saatekirja endokrinoloogile ja gastroenteroloogile .Endokrinoloog võttis mul põhjalikud vereproovid ja tehti uus UH kilpnäärmest,vastused olid kõik korras. Hiljuti käisin ka gastroeneteroloogi juures ära ,kus tehti mulle gastroskoopia. Tulemus oli söögitoru kandidoos .Ise kirjutan selle diagnoosi stressi ja ärevusearvele,kuna kahe kuuga on ka mu kehakaal langenud 10 kilo ja pidev hirm enda tervise pärast. Määrati mulle raviks seenerohi Fluconazole medochemie 100 mg ja 14 päeva. Hetkel 7 päeva võetud. Lisaks tarvitan gaseci ,kuna põhidiagnoosiks sain Ösofagiidita gastro-ösofageaalne tagasivooluhaigus. Hetkel ei saa aru kas see aitab ,olen seda võtnud kuskil 10 päeva.Kõigile nendele uuringutele mis seni teostatud ,on mul aeg järgmine nädal ka kurgu arstile . Minu küsimus Teile ,mida te arvate millest mul võib olla kõrisõlme juures neelus see ebameeldiv tükitunne ? Milliseid uuringuid te veel soovitate ? Kas tegu võiks olla lümfiprobleemiga ,peaksin ma pöörduma veel kuhugi eriarstile või tõesti seda tunnet põhjustab mulle ärevushäire. Hetkel siis tehtud gastroskoopia ja uh uuring kilpnäärmest ja kaelast. Samuti vereproovid ja ka kilpnäärme hormoonid võetud,need kõik korras.Psühhiaater määras mulle ka AD elicea 10 mg ,mida olen hetkel võtnud kaks nädalat ja suurt mõju veel ei tähelda ,aegajalt juurde diazepami tilgad ja unerohi zopitin.
Jään Teie vastust ootama,soovin teise arsti arvamust.

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Palju küsimusi ja muresid. Proovin vastata. Jah, ärevushäire võib avalduda pingetundega kaelas-kõris. Aga see on diagnoos juhuks kui kõik teised selle piirkonna tõved on välistatud. Kilpnäärme uurimine ei piirdu ainult hormoonidega FT3 ja FT4, oluline on analüüs TSH ja TPO-AK. See viimane näitab autoantikehade teket ehk kilpnäärme autoimmuunset põletikku. Võib olla hetk, kus hormoonid korras, kuid põletik on näärmes olemas ja sellest vaevused. Kõrvetiste teema on veidi ülepaisutatud ja nii juhtub, et liiga paljud kodanikud krõbistavad maohapet nullivat ravimit ja riskivad nii uute probleemidega. Üldiselt kui 2-3 päeva gasecit võttes on selge selle mõju. Söögitoru kandidiaas väärib omaette süüvimist, see ikka ei teki stressist, võib tekkida antibiootikumravist või langenud immuunsusest. Stressiga ma kõiki Teie muresid ei seostaks. Ka kaalulangus - 10 kg ei teki iseenesest. Tean, et põhjustan oma arvamusega Teile vahest kannatusi, kuid soovitan taas rahulikult oma perearstiga asju ja uuringuvõimalusi arutada. Unerohust zopiclon ja diazepam tilkadest soovitan hoida eemale, lihtsalt on uue probleemi, sõltuvuse tekke risk suur ja seda väga noores eas.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi