kael 21.02.18 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere.Sünnitasin neli kuud tagasi.Peale seda olen märganud, et kõikvõimalikud liigesed ragisevad.Hommikuti olen teinud kaelale harjutusi ja see vähendab kaela ragisemist.Nüüd aga on hakanud muret tegema kaela esiosa.Kuskil paar nädalat tagasi algasid raginad ka seal, kus asuvad kõrisõlm ja kilpnääre.Pead on väga ebamugav liigutada, sest alati seal ees kõik liigub ja ragiseb ning ebamugavustunne.Valus ei ole kuid samal ajal on ka vasakul kurgus-kõris imelik tunne(tükitunne?) ja vasakus kõrvas imelik tunne.Vahepeal käivad vasakust kõrvast ka kohinad läbi.Lisan veel, et ka käed surevad ja tihti on vasakus käes ebamugavustunne.Kõige häirivam ongi kaela esiosas ragin.Kiri sai küll veidi segane, kuid loodan, et saite aru, mida mõtlen.
Kas te oskate öelda, mis võib põhjustada sellist raginat kaela esiosas ja kas saaksin ise midagi teha, et see kaoks?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Emaks saamine muudab naise kogu senise elurütmi ja harjumused. Kogu tähelepanu ja aeg on suunatud väikesele ilmakodanikule. Tavaliselt läheb kohanemine ladusat, kuid võimalik on mitmete probleemide teke. Väsimus, stressitaluvuse alanemine, väike ju vajab hoolt ja tähelepanu 24/7. Magamata ööd, sundasend väikese tõstmisel, imetamisel jm võivad põhjustada vaevusi liigestes- lülisambas. Randmepiirkonna valu- olen seda noortel emadel sageli kohanud, see on seotud kodarluu- randmesidemete ülekoormusega, tuntakse ka kui DeQuervaini tenosünoviiti. Võimalik, et esineb ka randmekanali sündroom- sage vaevus raseduse lõpukuudel ja mõni aeg peale sünnitust. Tükitunne kõris, see on sageli psühhogeenne, seotud eelnimetatud stressitaluvuse alanemisega. Infot selle kohta on palju, nt. see link https://patient.info/health/difficulty-swallowing-dysphagia/globus-sensation .
Mida teha. Minu poolt on mõistlik soovitus külastada arsti, kes saab kõike vahetult hinnata ja uurida. Kindlasti vajab Teie lapsuke tähelepanu, kas kõik on hästi, areng hea, ta ei kannata nt tühja kõhtu ega esine mõnda muud probleemi, mis võib olla rahutuse põhjuseks. Mõistlik on kodune tööjaotus, kasvõi midagi valvekordade sisseseadmise sarnast. Peaasi, et Teie saate öösiti puhata. Lapsukese tõstmisel tulgu keegi appi. 4 kuune beebi kaalub nii 7-8 kg. Kuid lapse kaal kasvab ja suureneb Teie koormus kätele-lülisambale. Tuleb jälgida õiget asendit imetamisel- oluline lapsele ja Teile. Nende vaevuste leevendamiseks on parimad venitusharjutused, infot annab taas Teie arst. Ka netis on palju infot, nt see https://www.pinterest.com/pin/428967933235001171/
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi