Valu roietevahelisest kolmnurgast üleval 06.08.12 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 21aastane noor naisterahvas ning tegelenud spordiga terve elu. Tegelen pikamaajooksuga ning harrastan tervislikke eluviise.
Minu probleem sai alguse kaks aastat tagasi, kui ühel õhtul töölt koju tulin ja tundsin väga suurt väsimust ning nõrkust. Sel samal õhtul heidsin kohe voodisse, kuna nõrkus oli üsna suur ja oli gripitaoline tunne. Palavikku mul polnud ega pole ka tulnud selle probleemiga. Järgmisel hommikul ärgates tundsin roiete vahelise kolmnurga üleval väikest valu. See valutas terve päeva ning on valutanud sellest ajast peale siiani. Olen käinud selle probleemiga kaks korda traumapunktis, kuna aeg ajalt valutab see koht mul nii kõvasti, et valu on väljakannatamatu ning selle suure valuhooga võtab see mul hinge kinni. Tunnen suurt õhupuudust ning tugevat valu kolmnurga üleval ja seda kohta katsudes ja sinna vajutades on valus, katsudes tunduks nagu seal asuv luu oleks valus.
Olen käinud Rakvere traumapunktis ja seal arst arvas, et äkki on mul magu või kaksteistsõrmiksool korrast ära, kuid käisin sellega kontrollis ja kõik on korras. Tartus tehti mulle südamefilm ning võeti vereproov, kuid midagi ei näidanud need proovid ka.
Valu hakkab peale jooksutreeningut ning mida rohkem edasi treenin järgnevatel päevadel, seda hullemaks läheb. Valu on terav ning luust läbilõikav, kohati on ka süda nagu paha, ajab ka õrnalt oksele, nõrkuse ja jõuetuse tunne on samuti suur.
See valu on aeg-ajalt, mingil ajal on ja siis kaob jälle ära ja ei anna tunda. Kuid nüüd on see taas tagasi ja süda on paha, nõrkuse tunne on ning valu on luust läbilõikav ja sinna vajutades on valus. Valu lõikab läbi ka rindade vahel olevast luust. Põhiliselt sinnani ta ulatubki. Kolmnurgast kuni rindade vahel oleva luuni.

Teie vastust ootama jäädes,

E.

Arst vastas:

Le Vallikivi

dr Le Vallikivi

Perearst

Tervist,
Nägemata ja katsumata on suhteliselt keeruline täpselt Teie valu olemust ja lähtepunkti tabada. Teie kirjelduse põhjal tundub tegemist olevat kas närvi- lihas- või liigesvaluga, kuna see on terav ja seotud füüsilise koormusega. Teile tehtud uuringute põhjal võiks samuti eeldada, et nendega on tahetud välistada seedetraktist või südamest lähtuv valu ja ma saan aru, et seda on ka vastavate uuringutega tehtud. Närvi- lihas või liigesvalu aga enamasti ei õnnestugi ühegi vereproovi ega uuringuga tuvastada, diagnoos pannakse inimeste kaebuste ning kliinilise leiu alusel. Raviks on põletikuvastased tabletid, koormusepiirang ning vajadusel ka lokaalsed raviprotseduurid pikema aja vältel. Sümptomid on ääretult tülikad ja segavad inimese harilikku elurütmi, aga ei ole ohtlikud tema elule ja tervisele.
Selleks aga, et kindlalt öelda, kuskohas on valu lähtepinkt ja mida sellega peale hakata, peab ikka päris-arsti juurde pöörduma.
Lugupidamisega
Le Vallikivi