rinnus ja ülakõhus valu 05.12.18 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere,
Olen hetkel viimast kuud lapseootel 36 nädal käib ja varasemalt on diagnoositud 3 a tagasi reflukshaigus. Enne rasedust sain vaevused isegi kontrolli alla, kuid rasedana on paljude ravimite võtmine piiratud ja kui nüüd viimane trimester võin aegajalt omeprazoli võtta, siis kahjuks ei tunne selle rohu toimet. Tekkinud on valu ülakõhus kolmnurgast vasakul, roidekaare all ja mul on tekkinud hirm ja ärevus, kas see valu tuleneb mao probleemidest või on see siiski tingitud sellest, et laps surub organitele? Gastroskoopia tehti mulle viimati 2016a suvel siis limaskestad olid normis, kuid histoloogiliselt leiti kerge krooniline gastriit. Kuna ma pole pea 9 kuud maorohte söönud, kas on tõenäoline, et selle ajaga võiks tekkida maohaavand? Varasemalt gastroenteroloog ütles, et vajadust pole gastroskoopiat korrata vähemalt 5a, kuna tegu normileiuga, kuid diagnoos on siiski mul refluks. Reaalseid kõrvetisi ei ole, aga rinnus on valu, ülakõhus, mis kiirgab selga abaluude piirkonda. Hommikuti ärgates on keel lumivalge. Millega võib tegu olla, kas võib olla ka seen tekkinud, et keel valge või pigem maohappest? Hetkel kasutan omeprasoli vajadusel, lisaks piinab mind vahepeal iiveldus ja väsimus. Siiani on vereanalüüsid korras olnud v.a hemoglobiin aga selle tarbeks tarvitan juurde rauda.

Ette tänades.

Arst vastas:

Kristi Otsmaa

dr Kristi Otsmaa

Perearst

Tere!
Refluks on raseduse ajal väga sageli esinev vaevus, eriti raseduse teises pooles, sest kasvav loode surub kõhule. Ka rauasiirup võib kõrvaltoimena tekitada iiveldust. Kuna gastroskoopia on suhteliselt hiljuti tehud, on haavantõve diagnoos ebatõenäoline. Millal viimati vererõhku mõõdeti? Kui seda hiljuti, siis tõenäoliselt on vaevuste põhjuseks siiski refluks. Vastasel juhul oleks vajalik igaks juhuks vererõhku uuesti mõõta.
Omeprazoli võib raseduse ajal tarvitada. Omeprazoli tavapärane raviannus on 20 mg päevas.
Lugupidamisega
Kristi Otsmaa
perearst