B12 vitamiini puudus 07.02.11 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!

Hiljuti avastati krooniline tonsilliit. Põhilised kaebused: pidev väike palavik, jõuetus, väsimus ja ebamäärased valud üle keha. Valud põhiliselt rinnus, kätes, jalgades, peas ja igal pool mujal, kus võimalik. Ning valud on sellise uitavad iseloomuga, mis kestavad mõned sekundid. Ja kuna oli nii palju erinevaid kaebusi, siis tehti ka hunnik vereproove, mis kõik olid korras, v.a B12 vitamiini tase on madal (mul oli siis 113 norm 141-489). Mul esineb ka pidevalt mingid närvivalusid, mis ikka kohutavalt häirivad. Aga kuna arst nagu ei maininud, et peaks B12 vitamiine võtma ja ma alles kodus tulemusi uurides avastasin selle, siis olekski küsimus, kas peaks hakkama mingeid vitamiine tarvitama? Lugesin, et B12 vitamiini puudusest ongi närvivalud ja mälu häired jms täitsa võimalik. Samas apteeker ei soovitanud võtma hakata, kuna noor inimene peaks toidust selle kätte saama- samas ma pole taimetoitlane ja söön liha ja muid asju, mis peaks B12 sisaldama, aga ikkagi, miks mul selle vitamiini puudus siis esineb? Mandlitest? PS! olen ka gastroskoopias ja kõhuõõne ultrahelis käinud-need ka korras. Palju tervisi!

Arst vastas:

Le Vallikivi

dr Le Vallikivi

Perearst

Tervist,
krooniline tonsilliit kui selline ei tohiks küll olla B12 vitamiini puuduse põhjustaja. B12 vitamiini puudust organismis võib toitumisiseärasuste kõrval põhjustada ka imendumishäire - kui on mingil põhjusel puudulik B12 imendumisek vajaliku kaasfaktori tootmine maos või et siis mõni parasiit (laiuss), kes inimesele vajaliku B12 vitamiini sooles ise ära tarvitab. Samas ei ole nii mõõdukalt langenud vitamiini tase enamasti veel kliinilise pildi avaldumise põhjuseks, seda enam, et Teie poolt kirjeldatud valud ei ole eriti tüüpilised B12 vitaamini vaegusest tingitud häiretele, mis väljendub peamiselt jäsemetes tekkiva pakitsustunde, "ärasuremise" ja kohmakusena. Seega tuleks valu põhjuseid veel edasi uurida ja seniks igasugust iseravimist s.h. käsimüügipreparaatidega vältida.
Lugupidamisega,
Le Vallikivi