Atroofiline gastriit 19.03.19 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere, olen Teile varasemalt kirjutanud. Sain diagnoosiks siiski atroofilise gastriidi. Kui kiiresti võib areneda nüüd maovähk? Ja kas tõesti mingit leevendust sellele enam pole? Kas b12 vitamiinid imenduvad enam maos või peaksin saama süste?
Samuti teeb kurvaks see, et soovisin lapseootele jääda ja nüüd selline kole haigus. Kas peaksin selle nüüd peast viskama või on veel lootust?
Aitäh

Arst vastas:

Kristi Otsmaa

dr Kristi Otsmaa

Perearst

Tere!
Ehkki atroofilist gastriiti loetakse maovähi riskifaktoriks, ei tähenda see kaugeltki seda, et kõikidel atroofilise gastriidi haigetel peaks arenema maovähk. Valdaval enamikul ei juhtu seda kunagi. Kui Teile on pandud selline diagnoos, peab Teid tõenäoliselt teatud aja tagant jälgima võimalike tüsistuste suhtes. Ilmselt olete edasise jälgimistaktika oma raviarstiga läbi arutanud. Kui mitte, soovitan seda teha. B12 vitamiin imendub küll peensoole lõpposas, kuid imendumiseks on vaja, et see oleks eelnevalt maos seostunud "sisemise faktoriga", mille puudus võib tõepoolest imendumist takistada. B12 vitamiini taset on võimalik vereseerumis määrata ja vastavalt sellele otsustada ravitaktika. Atroofiline gastriit ei ole vastunäidustus rasestumiseks, nii et pole mingit põhjust seda plaani peast visata.
lugupidamisega
Kristi Otsmaa