Kõrge alumine vererõhk 17.01.07 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!
Olen naine 42. Minu mure on selles, et vererõhk pole mitu aastat enam korras. Sain just ka holter monitooringu tulemused ja keskimne on 147/104. Öösel on kõik normi piires 125/80. Aga päeval ülemine ei olegi kõige hullem kogu aeg, püsib ikka 140 ümber, aga alumine ei ole mitte kunaga alla 90ne, ikka 102, 110 ja umbes nii. Arstid kehitavad õlgu, et ei oska selle alumise rõhuga midagi ette võtta. Võtan hommikuti BetaLoc 50 ja õhtupoole Norvaskit 0,5. Lisaks ka paar kuud juba antidepressanti Cipralexi. Mu õel on sama lugu, et rohtudega (neid on tal ka Vererõhukeskuses katsetatud 7 a jooksul igasuguseid) saab ülemise enam-vähem joonde, aga alumine rõhk püsib vapralt 100 ringis. Mul on peas pidevalt paga tunne, kipub pööritama ja sellest tekib tihti paanika rahvarohkes kohas, et kohe kukun maha jan, seepärast ka need antidepressandid nüüd. Kas tõesti ei ole mingit abi, et just A LUMIST rõhku mõjutada. Meie suguvõsas on enamus inimese suhteliselt noorelt insultidesse surnud. Hirm on. Palun Abi.
Tänades, Helle

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Mõistan muret. Viimased uuringud, nt Framinghami ja MrFIT uuringud on näidanud, et suuremat riski mingi tüsistuse tekkeks omab just ülemise vererõhu tõus. Kuigi mõne aasta eest oli seisukoht vastupidine.
Alumise vererühu tõus näitab tõusnud veresoonte toonust, selle põhjuseks võib nimetada ka stressi jt psüühhilisi häireid.
Saan soovitada ikka koostööd tohtritega, erinevate raviskeemide katsetamist. Ka uurida veelkord neerusid, neerupealiseid, kilpnääret, neerude verevarustust. Infi annab ka vererõhu jälgimine koormustestil.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi