kõrge vererõhk 03.06.03 / Perearst

Külastaja küsib:

Lp. dr. Veskimägi,

Olen 38-aastane naine ja aastaid on vererõhk olnud normaalsest kõrgem (praegu tavaliselt 140/100, aga kevadel on oli nt.170/110). Ravimitega on õnnestunud ülemine vererõhk saada 130-le, kuid alumine vaid väga heal juhul 95-le. Arstid (aastate jooksul erinevad) on mulle öelnud, et ülemine rõhk polegi nii halb, aga alumine on liiga kõrge ning kahjuks ei allu see ka ravile. Lisan veel niipalju, et kuu aega tagasi avastas mu elukaaslane ( tema on 46-aastane ja me elame koos aasta), et temalgi on alumine rõhk kõrge (tol hetkel oli tal rõhk 179/114). Palun Teilt selgitust - mida näitab alumise vererõhu kõrgenenud tase ja kas ning kuidas on võimalik alumist rõhku mõjutada.
Teid ette tänades
Pille S

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tervist
Alumine vererõhk näitab veresoonte toonust ( pingsust) hetkel kui süda on lõdvestunud ja valmistub järgmiseks kokkutõmbeks. Alumise vererõhu normi vahemik on 50-95 mm/hg. Üle selle on vererõhk kõrgenenud. Vererõhu täpsustamiseks soovitan uuringut niomega vererõhu holter ehk ööpäevane monitooring. Uuringu ajaks asetatakse Teile täisautomaatne vererõhu seire seade, mis mõõdab vererõhku ööpäevaselt tavaliselt päeval iga 20 min ja öösel iga 1 tunni järgi. Saadud tulemuste alusel saame teha ravi osas paremaid järeldusi. Kui üle poolte mõõdetud väärtustest on vererõhk tõesti kõrge on näidustatud ka tõhusam ravi. Oma töös ma kasutan nimetatud seadet ja tihtipeale olen märganud, et vastuvõtu hetkel mõõdetud vererõhk 190-200/100-120 normaliseerub ilma igasuguse ravita 1-2 tunni jooksul. Soovitan vägaseda uuringut. Oleneb Teie kandist, korraldab seda perearst või kardioloog. Soovitan seda uuringut ka Teie elukaaslasele. Lisaks kuulub vererõhu haige uuringutesse veel EKG, röntgenogramm rindkerest, vajadusel ka ehhokardiograafia, silmapõhjade uuring, vereanalüüsid .
Head tervist soovides Madis Veskimägi