millal saan jälle magada? 17.11.05 / Perearst

Külastaja küsib:

TERE DR.M.VESKIMÄGI.OLEN TATJAJA TALLINNAST,KES ON VAHETE-VAHEL PÕÕRDUNUD TEIE POOLE NII ABISAAMISEKS KUI KA KONSULTATSIOONI.TÄNAN TEID,ET OLETE NII MÕISTEV,ET LEIATE AEGA VASTAMISEKS JA ET TE OLETE OLEMAS MEIESUGUSTE JAOKS,KES VAJAVAD TEID.(OLEN 47 A.ÜLEKAALULINE POLE,ALKOHOLIGA SÕPRUST EI PEA.HAIGUSTEST -VAHETEVAHEL SÜDAMERÜTMIHÄIRED,PEARINGLUS,JA KA MAOGA VAHEL PROBLEEME)AGA SELLE KÕIGEGA OLEN MA JUBA HARJUNUD,SEST KÄIN NENDEGA JUBA KÄSIKÄES LIGI 20 AASTAT.MURET TEEB AGA SEE,ET MA ÖÖSITI EI MAGA.(päeval,kui kodus olen,siis ka vahepeal ei maga)OLEN TÕÕTANUD PIKKI AASTAID ÖÖSITI(OLEN POLITSEINIK) JA ILMSELT SELLE TAGA PEITUB KA PÕHJUS(NII ARVAN MINA).AGA NII VÄGA TAHAKS HAKATA KORRALIKULT ÖÖSITI MAGAMA,ET PÄEVASEL AJAL TUNDA ENNAST HÄSTI.(lisan juurde,et kui ma mõni öö magan umbes 2-3 tundi järjest,siis päeva jooksul erilist väsimust ei tunne)AGA SEE POLE NORMAALNE,ET ÜKS INIMENE,KES TEEB SISULISELT RASKET TÖÖD,KODUS PERE JA KOLM LAPSELAST,TUNNEB ENNAST VÄSIMATUNA,KUSKIL PEAB JU PIIR OLEMA,AGA MINA SEDA PIIRI KAHJUKS EI TUNNE.TAHAN ABI SAADA.PEREARST KIRJUTAB RAHUSTEID,AGA OLEN NENDE VASTU.OLEN ISE ALTERNATIIVSEID MEETODEID OTSINUD(PÜÜDNUD ROHKEM JALUTADA,JUUA LOODUSEST KORJATUD TEESID JA JOONUD KA UNE MATIT-AGA EI MIDAGI.NÜÜD JUBA KUU AEGA MA ÖÖSITI TÖÖL EI KÄI,PÜÜAN MAGAMA MINNA KELL 10.00 ÕHTUL AGA MIDA EI SAA-SEE ON UND.VIIMASEL AJAL(UMBES KUU AEGA ON HAKANUD KA RINNUS PITSITAMA,RASKUS TUNNE ÜLAL,RINDKERES.ILMSELT ON NEED MAGAMATUSEVILJAD JUBA.TEIE,KUI OMA ALA SPETSIALIST-MIDA OSKATE SOOVITADA MINUSUGUSELE INIMESELE?MIDA PEAKSIN TEGEMA JA MIDA MUUTMA OMA ELUSTIILIS?JÄÄN IKKA OOTAMA TEIE VASTUST.

'
EDU JA HEAD TERVIST SOOVIDES,TATJANA TALLINNAST

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

TERE TATJANA
Vabandan viivituse pärast. Ka ei ole sellisele probleemile vastamine just kerge. Üldiselt on nii, et kui inimene on töötanud aastaid öistes vahetustes on tema normaalne une-ärkvelolekurütm oluliselt sassis. Sellest taastumiseks kulub tihtipeale samapalju aega kui on kulunud probleemi tekkeks. Uinuteid-rahusteid ma ei soovitaks, nendest on abi lühiaegse unetuse korral kui on konkreetne põhjus, mis aja möödudes leevendub.
Teie mures paneksin rõhku hoolsale unehügieenile.
1.Minna magama alles siis kui olete tõeliselt unine. Teie vanuses võiks see olla nii kell 23-24. Enne seda tuleb leida mingitegevus, millega saate end hoida üleval. See sõltub Teie eelistustest. Sellel võiks olla mingi kasulik moment: Käsitöö, kodused toimetused, lähedasega või lobisemine interneti jututubades. Tegevus ei tohiks mõjuda väga meeli erutavalt.
2. Ärkamine peaks toimuma igal päeval samal ajal, näiteks kell 7.00. Ei tohiks jääda voodisse vedelema puhkepäeviti
3. Vältida tugevat kõhutäit peale kella 18-19.00.
4. Hea on üks uneeelne jalutuskäik värskes õhus, toa tuulutamine
5. Voodi, madrats ja padi peaks olema mõnus ja parajalt pehme
6. Hea on soe taimetee meega enne und.
7. Kui und ei taha tulla siis ajage end voodist välja ja tehke midagi meelepärast ja kasulikku.
8. Võiksite endalt ka ausalt küsida: Mis mind hoiab üleval. Ise leiate endale ka kindlasti vastuse:päevane mure, hiljem meenuvad konfliktid, mure enda või lähedaste pärast. Kui midagi sellist on, soovitan ühendust võtta hea psühholoogiga
9. Võib julgesti soovitada ka psühhiaatri konsultatsiooni. Ehk tekib kolleegil mõni uus mõte. Kahjuks kirjutatakse tänapäeval liigagi kergesti uinuteid ja rahusteid, nii on võimalik patsiendist kiiresti "lahti saada". Tegeliku probleemi lahendamine võtab aega aga on mõõtmatult parem. Võib juhtuda, et rahustite kasutamisest tekib uus problem- sõltuvus. Siis on mitu muret ja sellest väljatulek on keeruline. Hea on elada teadmisega, et keha ja vaim ei vaja mingeid abivahendeid.
10. Kirjeldatud vaevused võivad olla unetusest tingitud, kuid võivad hoida Teid ka ärkvel. Neid soovitan täpsustada, ülitõenäoliselt on need psühhosomaatilised, so puudub kehaline haigus. Kuid neil on oma ravi, mida soovitab taas psühiaater.
Vabandan veel viivituse eest.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Perearst

Lambliad

Tere!Saan metronidasooli ravi 7 päeva!Millal on kõige targem viia uus proov,kontrollimaks kas ravi on mõjunud?Olen 19 n rase ja väga kardan et ravi ei mõju,seega pean uuesti kuuri läbi tegema!

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere
Parimat nõu oskab anda see arst kes selle ravi teile määras. Olete jätnud märkimata põhjuse miks saate seda ravi.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: