Alaselja valu, mis kiirgub paremasse jalga. 18.12.19 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tervist.

Detsembri alguses sai tööl olles tehtud natuke vale liigutus, kui sai autost välja tuldud. Ennast kohe sirgu ei saanud ajada. Alaseljas paremal oli valu, mis kiirgas ka paremasse jalga ette säärde ja külje peale säärde. Sai perearsti juurde mindud ja tema soovitas paar päeva rahu anda. Sai käidud ka füsioterapeudi juures, kes näitas ette harjutusi, mida teha. Samuti saatis perearst röntgenisse. Röntgeni kohta tuli selline vastus. Lordoos normipärane. Kompressioonfraktuuri ei esine. Listeesi ei sedasta. Esineb kerge lülivahemiku ahenemine L5/S1 vahemikus. Fassettliigestes kohati algavat artroosi. Th12 ja L1 lülikehad on anterioorselt veidi kiiljad. SI liidused tavapärased. Paar aastat tagasi oli ka sarnane juhtum mul, siis sai käidud kiropraktiku juures, kes pani mind rippuma, väänas ja pani nõela. Ka seekord olen käinud seal. Peale kahte korda läks juba tunduvalt paremaks. Kuid mõni päev on selg ikka tunda andnud. Kõige rohkem teeb valu just istumine. Seljas hakkab vaikselt valu tekkima ja ka paremas jalas. Nii kui üritan püsti tõusta, on raskusi enda sirgeks ajamisega. Jalas ka siis valu. Minuti paari jooksul saan ennast siiski sirgeks ajada, kuid selja ja jala valu on jätkuvalt. Peale kiropraktikut on istudes jalavalu praktiliselt kadunud. Vahepeal ei olnud ka istumisega probleeme. Pikali olles valu ei ole. Öösel magad saan. Kõndimas käia pole probleem. Kõige hullem ongi istumine. Täna näiteks on päris hull jala ja seljavalu, samas eile oli valu peaaegu, et kadunud. Kiropraktik vaatas selga ja palus mul kummardada ette/taha/vasakule/paremale. Ütles, et üks disk on väljas ja kolmel lülil on nö pulk sees, et nad ei liigu eraldi. Harjutusi tehes on valud paremad/puudu. Ka täheldan seda, et kui istumast tõusen ja mul on ennast raske sirgeks ajada, siis tahapoole painutada on valu alaseljas. Kas tegu on lihtsalt diski väljasopistumisega, või on midagi hullemat?

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Kui esineb ka tundetus säärel, on tegemist jalanärvi juure kahjustusega L4-5 diski poolt. Istudes pressibki disk vastu närvijuurt. Tuleks vältida asendeid ja liigutusi, mis põhjustavad valu jalas. Paranemine võtab kahjustuse korral kuid.

Dr. Ain Pajos
Neurodiagnostika