Tugev valu alaseljas, kiirgusega paremasse jalga 23.03.21 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Tere
Olen heas vormis 27-aastane naine. Alaselja valu koos kiirgamisega paremasse jalga algas ~2020. septembris. Esimene perearsti visiit oli 2020. novembris. Perearst ütles peale vaadates, et vasak pool seljalihasest punnis ja ilmselt põletik, määras põletikuvastased tabletid koos valuvaigistiga. Ühtlasi mainis, et tegemist on tõenäoliselt töö sundasenditest tingitud haigusega ( olin kassapidaja). Olin haiguslehel 2 nädalat. Puhkus küll natuke leevendas valusid, aga üldiselt läks kõik sama rada pidi edasi. Detsembri lõpus lahkusin töölt, kuna valu oli väljakannatamatu ( kuna perearst arvas, et tegemist nö kutsehaigusega, siis eeldasin, et töölt lahkumine teeb ka valudega lõpu). Edasi läks kõik ainult hullemaks. Isegi väiksemad füüsilised tegemised tekitavad sellist valu, et pisarad silmas. Üldiselt on valumudel selline, et valutab parempoolne alaselg, kust edasi kiirgab väga tugevalt paremasse jalga, kuni sääreni välja. Kõige tugevavalt annab tunda puusa kandis. Nüüd on juba nii, et seljavalu ei pruugigi olla, on ainult kohutav valu puusas ja kiirgab sealt allapoole, nii reie siseküljelt kui ka tagant tagumiku pealt. Parema jala tunnetus on samuti muutunud, võrreldes vasakuga-kuidagi tuimem on. Valuvaigistid ei aita, ainult pikali olemine annab valust puhkust. Märtsi alguses käisin uuesti perearstil, lootes mõnda uuringut või vähemalt midagigi... kuna enam ei jõua. Sain saatekirja füsioterapeudile, kes andis kodus tegemiseks harjutusi, mis peaks seda jalalihast lõdvestama. Hetkel mingit tulemust nende tegemine näidanud ei ole, samuti pole saanud arstilt selgitust, et millest see valu tingitud on. Olen kodune, proovin läbi valu liikuda, aga see ajab hulluks... ei oska kuhugi enam pöörduda.
Heade soovidega
K.

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Kindlasti ei ole tegemist seljalihasepõletikuga. Kirjelduse järgi on tõenäoline nimmelülidevahelise diski väljasopistus mis ärritab jalanärvi ja kui on ka sääre tuimus, on seda ka kahjustanud. Võimalik on ka labajala nõrkuse ja põiehäirete tekkimine mis nõuab juba ka kiiret op. ravi - EMO, kui seda ei ole paluge perearstil teha rö. pildid nimmelülidest ja tulge vastuvõtule. Seniks vältige liigutusi ja asendeid mis põhjustavad jalavalu ägenemise.

Dr. Ain Pajos
Neurodiagnostika