epilepsia ravimi lõpetamine 23.05.03 / Neuroloogia

Külastaja küsib:

Kas ma võiks hakata vähendama oma ravimi doosi?
Minu lugu on järgmine: 2000. aasta lõpul paari kuu jooksul olid aurad (dejavu), 24. veebr. 2001 varahommikul oli une pealt
krambihoog teadvuse kaotusega, kestis umbes 7-10 minutit. Diagnoosiks pandi temporaalne epilepsia.
1. EEG:Aju bioelektrilises aktiivsuses esineb kerge
põhifooni ebaregulaarsus ja polümorfsus. Domineerib alfa aktiivsus mõlema hemisfääri kuklaaladel. Epileptilisi avaldusi tuleb esile palju: teravate lainete gruppidena, terav-aeglane laine kompleksidena,
aeglaste teeta lainete gruppidena, kõik vasakul F7T3T5 alal. Fotostimulatsioonil rahuldav rütmi omandamine. Epileptiliste avalduste hulk ei suurene.
Ravimiks määrati Timonil 300 retard 1 tabl. 2korda päevas. Aasta jooksul ei olnud enam ühtki hoogu.
2002. a. lasin teha uue, 2. EEG: Taustaaktiivsuses domineerib kergelt ebaühtlane keskmise voltaazhiga 8-9 Hz alfa-rütm, millesse seguneb mõõdukal hulgal asünkroonseid
püsiva lokalisatsioonita teeta-laineid (vasakul>paremal Taladel). Aeg-ajalt vasakul T (vähem paremal) aladel kõrgemaid ja teravnenud teeta- ja ka delta-sageduslikud laineid. Fotostimulatsioonil põhirütmi voltaazh
väheselt madaldub. Hüperventilatsioonil rütmika ebaühtlus suureneb, rohkem aeglasi laineid ja teravnenud laineid vas>par T aladel. Järeldus: taustaaktiivsus kergelt düsrütmiline üldise ebaühtluse ja halvenenud
organisatsiooniga. Mõõdukal hulgal (peamiselt HV ajal ja järel) fokaalseid ebaspetsiifilisi erutus-pidurdusnähte domineerivalt vasakul T aladel. Leid sobib fokaalse tekkega epileptilise sündroomiga. Eelmisel uuringul
oli epileptilisi avaldusi palju vasakul F-T aladel. Praegu selgeid laenguid ei esine, dünaamika positiivne.
Ka sel aastal ei olnud ühtki hoogu ega aurat.
3. EEG 2003. a.: Domineerib enamasti keskmisevoltaazhiline, ebaühtlane 8-10 Hz alfa- rütm, millesse seguneb foonist mitte-eristuvaid teeta-laineid, tagaaladel foonikõrguseid delta-laineid (vasakul väljendunumalt,
aga bilat. sünkroonselt), mis silmade avamisele blokeerub. Eesaladel madal beeta-aktiivsus, mis aeglaste lainegruppidena esineb ka kesk- ja tagaaladel. Fotostimulatsioonil rütmi lühiaegne desünkroniseerumine.
Hüperventilatsioonil ebaspetsiifilist aeglustumist rohkem. Järeldus: Kergete üldmuutustega leid. Põhirütm ebaühtlane ja kergelt üldiselt aeglustunud. Epileptilisi ega selgeid fokaalseid avaldusi esile ei tule.
Vereplasmas karbamasepiini mõõdeti 6,6
2 aastat ei ole esinenud epileptilisi hooge, ka EEGs ei tule neid esile, kas võiks ravimit vähendada ja lõpuks loobuda? Planeerin rasestumist, foolhapet võtan juba praegu aga milline võib olla ravimi mõju lootele?
Suur tänu ette vastuse eest!
Lugupidamisega Sirje S (30 a.)

Arst vastas:

Ain Pajos

dr Ain Pajos

Neuroloog

OÜ Neurodiagnostika

Hea Sirje.

Kirjast ei selgu kas on selgitatud haiguse põhjus, kas on tehtud ka MRT uuring.
Tundub et tegu on haiguse healoomulise vormiga mis allub ravile hästi. Kuna ravimi annus on alla keskmise ja juba tarvitate ka foolhapet ei ole risk lapsele suur - alla 10%. Ravimi ärajätmine on alati seotud riskiga saada uusi hoogusid millede kahjulik toime võimalikule lootele oleks märksa suurem.
Soovitan ravi jätkata.

Dr. Ain Pajos