Medikamentoosne raseduse katkestamine. 27.03.24 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Esimest korda elus puutun kokku sellega, et pean raske valiku tegema ja raseduse katkestama. Arstil selgus, et rasedus alles 4 nädalat ja ei olnud veel loodet näha. Arst kutsus tagasi mind nädala pärast ja ütles, kui siis loode näha on, annab tabletid ja saan katkestusega kodus alustada. Kuna olin suhteliselt olukorrast shokis, siis kas tänapäeval tehakse seda protseduuri kodus? Mulle on oluline võimalikult kiiresti rasedus katkestada, kuid kardan seda protsessi kodus üksi teostada. Kas on võimalik arstil määrata kirurgiline katkestus nii väikse rasedusega? Kahjuks mulle arst kirurgilist ei pakkunud. Minu küsimus on kas tabeltiga katkestamine tõesti üksi kodus tehes on ohutu või on mul võimalus väikse rasedusega küsida kirurgilst katkestamist? Kui kaua peale katkestamist ei tohi trenni teha?

Aitäh!

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Tänasel päeval on raseduse katkestamine peamiselt tablettidega ehk teostatakse medikamentoosne abort.
Teil on võimalus omal soovil teha ka kirurgiline abort, kuid see on oluliselt riskantsem. Liiga varasel sekkumisel ei pruugi raseduse katkestamine õnnestuda ei tablettidega ega kirurgilisel teel. Parim aeg on 5-7 nädalat. Teid nõustatakse tabletiabordi suhtes ja kodus ise tablettide kasutamine ei ole keeruline ega midagi ohtlikku. Teid nõustatakse ka olukordade suhtes, millisel juhul on vajalik arsti poole või EMO-sse pöörduda.
Peale raseduse katkestamist sõltub intensiivsemate treeningute tegemine veritsusest. Kui suurem veritsus on lõppenud, alakõhuvalusid ei ole, esineb vähene määriv veritsus või on puhas, siis võite tavapärasesse elurütmi naasta. Tavaliselt 7-14 päeva peale raseduse katkestamist.