Kaks keisrit ja uus rasedus 11.04.23 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere.
Minu esimene erakorraline keiser oli 14a tagasi. Teine laps sündis paar nädalat tagasi samuti keisriga.
Nüüd mul on 2 armiga emakas. Kusjuures teise keisri teinud arst ütles, et esimene arm oli mul väga korralik ja ohtu rebenemiseks näha polnud.
Sooviksin väga saada väikese vanusevahega lapsi, ehk siis rasestuda esimesel võimalusel. Mõlemad eelnevad rasedused võtsid aega 10 kuud. Tean, et peale keisrit soovitatakse hoida suurem vahe. Minu küsimus ongi, et mis riskid siis ikkagi kaasnevad, kui raseduste vahe on väike? Kas kahe armiga emakal on suurem risk, kui ühe armiga?
Kes oleks Eestis hea arst kelle poole pöörduda, kes vaataks mind üle? Hetkel ütles ämmaemand, et ma läheks naistearsti juurde alles aasta pärast. Aga ma tõesti tahaks juba varem minna.
Mõlema keisri puhul on taastumine olnud kiire ja kerge.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Järgmist rasedust võib hakata planeerima, kui laps on aastane. Kõikide operatsioonidega, ka keisrilõikega, võivad kaasneda riskid. Riskid järgmisel rasedusel võivad olla sõltumata sellest, mitu keisrilõiget on olnud. Keisrilõikega on seotud järgmisel rasedusel armi rebenemise risk ja võimalikud platsenta kinnitumise anomaaliad, kuid õnneks on need riskid siiski väga väikesed. Enne uue raseduse planeerimist soovitan pöörduda naistearstile ( võiksite konsulteerida dr. K.Ridnõi´ga Tallinna Eriarstikeskusest), et ultrahelis üle vaadata armi olukord.
Heade soovidega,
dr. Katrin Seidelberg