Kolposkoopia, HPV 19.12.22 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 39 - aastane, 2 sünnitust. 2020 oli PAP korras ja eelnevalt ei ole ka probleeme olnud. 2021 tehti vaid HPV uuring, mis oli samuti korras.

Nüüd oli aga PAP testi tsüstoloogiline proov korrast ära- LSIL, kuid märge, et ei saa välistada ASC-H. Suguhaiguste test negatiivne. Edasi tehti kõrge riski HPV uuring. Vastus negatiivne.

Seejärel käisin kolposkoopias ja võeti biopsia, mille vastus oli järgmine :

Patomorfoloogiline diagnoos-
Ektotserviks Lamerakuline intraepiteliaalne lesioon, low-grade (LSIL)
Ektotserviks Koilotsütaarne atüüpia
Ektotserviks Krooniline tservitsiit

Emakakaelalt kaks bioptaati: mikroskoopiliselt koetükke katvas mitmekihilises lameepiteelis kohati koilotsütaarsed muutused(HPV) ning nõrgale düsplaasiale sobiv leid-LSIL. Prooprias aktiivne tservitsiit.

Diferentseerumise aste, Pahaloomulise kasvaja levik, Residuaaltuumor, Lümfovaskulaarne invasioon kastid on tabelis kõik tühjad.

1) Mida selline kolposkoopia vastus täpsemalt tähendab ning milline on ravi?
2) Miks ei olnud mulle võimalik määrata HPV tüve, kuigi muutused on olemas HPV uuring tehti?
3) Kas aktiivset kroonilist tservitsiiti ravitakse? Kui jah, siis kuidas? Kas selle põhjuseks on kindlasti vaid HPV või võib sellel hetkel olla ka muu põhjus (nt bakteriaalne infektsioon)? Meenus, et mõned aastad tagasi tehti ureaplasma, mis oli positiivne ja sain ravi, kuid partner ravi ei saanud.

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere, Teil ju võeti HPV, mis oli neg, nii ma lugesin teie kirjast. See, et PAP testis esimese astme düsplaasia, võib olla tingitud teie kroonilisest emakakaela põletikust. Kuna suguhaigustele analüüs korras, siis põletik võib olla põhjustatud ka mikroobidest, mida me ka ei suuda väljakülvata igakord. Reeglina muidugi düsplaasia tingitud eelkõige HPVst,. Kolposkoopia vihjab sellelele. Teie ravitaktika on järgmine. Poole aasta pärast korrata kaksiktest(HPV+PAP), vajadusel uus kolopskoopia, kui muutused püsivad, konisatsiooni võimalus kui düsplaasia süveneb. Kui HPV on negatiivne , siis suurem võimalus on , et düsplaasia taandub ise, seetõttu ongi jälgimistaktika. Seni kroonilise põletiku raviks 3 päeva Dalacini soovitus või teha lihtsalt ravi tupe mikrofloora parandamiseks(käsimüügi preparaadid). Düsplaasia (kerge vorm), võib ka ravida Papilocarega (vt internetist).. Ureaplasma ei põhjusta kr põletikku. Soovitaks mehele teha meestearsti juures analüüsid põletikule, vahel meeste eesnäärme põletikud(asümptoomsed) võivad põhjustada naisele kroonilist põletikku emakakaelas. DRKadastik