Hormonaalne tasakaal 28.11.22 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Sünnitasin 4 aastat tagasi. Pärast sünnitust lapse gaasivalude ja suure magamatuse tõttu kannatasin sünnitusjärgse depressiooni käes. Kaotasin oma kaalus 6 kg. (olen 172 pikk ja kui enne kaalusin 56, siis praegu vaid 50). Kaal ei ole siiani taastunud. Tundub ka, et hormonaalne tasakaal ei ole aga siiani taastunud. Pärast sünnitust tekkis tugev PMS. Eelkõige tujude kõikumine/närvilisus ja väga valulikud ja paistes rinnad. Nüüd on see viimasel aastal asendunud väga halva enesetundega ovulutsiooni ajal (iiveldus, migreenivalud ja pearinglus) ja siis sellele järgnevalt paistes ja valulike rindadega nagu oleks rase. Olen proovinud hormonaalspiraali, see tegi enesetunnet veel halvemaks, sest lisandus tugev masendus ja kurvameelsus) ja ka mungapipart suurtes annustes. Pille võtta ei soovi, sest on probleemid vere paksenemisega ja sooviksin väga uuesti rasestuda. Kas oskate öelda, mis võiks aidata? Olen väga nõutu, sest praegu tunnen end füüsiliselt hästi vaid umbes kaks nädalat. Üks naistearst ütles, et võib olla abi uuesti rasestumisest ja sünnitamisest. Kas see võib paika pidada? Oleme väga soovinud teist last, aga kardan, et see süvendaks terviseprobleeme veelgi. Ja kuidagi ei sooviks, et sünnitusjärgne depressioon korduks.

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere, kui sellised kaebused , siis kas hormoonspiraal või siis pillid võiksid abiks olla. Saan aru,et kumbki ei ole teie valik. Seega ega muud polegi. Soovitaks ikkagi pöörduda psühhiaatri poole,kuna jääb mulje, et pigem sealt saaksite abi. Teise rasestumisega on tõesti väike oht, et kordub teie psüühikapoolne olukord.Kõigepealt peaksite psüühiliselt korda saama. Võimalik et vajate pikemaajalist psühholoogilist abi(teraapiat). DRKadastik