Biopsia emakakaelast 29.09.22 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Palun abi proovi vastuse tõlgendamisel kuna raviarst puhkab kolm nädalat ning enfame tekitab proovi vastus muret.

Histoloogiliselt uuritavas emakakaela bioptaadis esineb lameepiteeli düsplaasia vahemikus kergest kuni mõõduka astmeni. IHK lisavärving markerile p16 annab fokaalse vähese värvusreaktsiooni. Kokkuvõte: HGSIL /CIN I-II/ p16..(+/-)
Patomorfoloogiline diagnoos: Lamerakuline intraepiteliaalne lesioon, high-grade (HSIL)

Diagnoositud ka kõrge riski (35,39,51,56,59,66,68) HPV DNA

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 38-aastane

Vastus on tõsine:
HSIL (ingl high-grade squamous intraepithelial lesion) – kõrge astme lamerakuline intraepiteliaalne
lesioon
CIN (ingl cervical intraepithelial neoplasia) – emakakaela intraepiteliaalne neoplaasia, mis jaotatakse
3 raskusastmesse
• CIN1 – kerge astme düsplaasia
• CIN2 – mõõduka astme düsplaasia
• CIN3 – raske astme düsplaasia
• CIN1+ – kerge astme düplaasia
Suure tõenäosusega vajate emaka kaela kirurgilist konisatsiooni, mis teostatakse päevastatsionaaris ja veeninarkoosis.
Kui veel olete HPV vaktsineerimata, siis koheselt peale konisatsiooni peaks seda tegema, et sama ohtlik olukord ei korduks:
1)http://www.esid.ee/cms/tl_files/failid/failid/HPV%20ohutus%202018.pdf
Papilloomiviiruse (HPV) vaktsiinid on ohutud
2) veel saate mitte suitsetada
3) kasutada kondoomi, sest HPV viirused jt levivad sugulisel teel
4) ettenähtud ajal külastada naistearsti

G.Litter M.D.
naistearst.ee, veebiregistratuur.ee 24/7