Sügelus intiimpiirkonnas 27.08.22 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere

Olen aastaid vaevelnud sügelusega intiimpiirkonnas, häbememokkadel ja kliitori juures ning see tõsiselt häirib igapäevaelu. Juba päris noorest saati. Seksuaalvahekorras pole olnud. Mingeid ravimeid ei tarbi. Käisin noortekabinetis nõustamisel ja kõik paistis korras olevat. Lõhn ok, voolus ok, värvus ok, ph-tase ok ehk midagi ebanormaalset arst ei leidnud. Soovitati probiootikumide kuuri ja tegin selle läbi kuid muutusi ei esine. Samuti olen proovinud erinevaid viise mis aitaks leevendada sügelust aga miski pole aidanud. Pesen iga päev puhta veega intiimpiirkonda, vahetan muidugi aluspesu, ei kasuta pesukaitsmeid, tampoone ega tugevaid pesupulbreid või pesuloputusvahendeid. Sügelus võib esineda ükskõik millal nii päeval kui öösel, menstruatsiooni ajal, pärast pesemist ja ka siis kui pole hõõruvaid riideid seljas.

Milles võiks asi olla?

Tean et leidub kreeme mis peaksid sügelusega aitama aga kas on veel midagi mis aitaks või peaks ikkagi korralikule uuringule minema?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 21-aastane

Välisgenitaalide sügeluse korral peab kindlasti olema välistatud suhkruhaigus ja soolte parasiidid. Neid uuringuid saate teha oma perearstil, kui kirjeldate oma kaebusi ja palute abi.
Sagedasim põhjus on tupe- ja välisgenitaalide ehk naha seenhaigused. Nende leevandamiseks on apteegi käsimüügis uus kreem Imazol Plus, suu kaudu saab sisse võtta flukonasool kapsli üks kord nädalas, proovige.
Hea Eesti toode on D'DIFFERENCE intiimpesugeel
https://ddifference.com/tooted/domina-elegans-intimate-gel/?v=a57b8491d1d8
... Geel sisaldab rahustavaid, niisutavaid ja taastavaid komponente. Ühtlasi sisaldub geelis ka piimhape, mis tagab naha normaalse happelise keskkonna ja mikrofloora ning kaitseb nahka seeninfektsioonide eest.

Sümptomaatiliseks raviks on apteegi käsimüügis PruriGyne kreem, mis leevendab sümptomeid, kuid ei selgita põhjust. Akadeemilises meditsiinis on oluline ravida põhjust, mitte tagajärge. Põhjust aitavad selgitada noorte nõustamise kabinetid ja perearst.
Häbememokkade naha piirkonna sügelusega tegelevad dermatoloogid, välistada tuleks häbeme psoriaas või kinnitusel määrata adekvaatne psoriaasi ravi.
Kindlasti vaktsineerige HPV vastu, see tõstab organismi immuunsust ehk vastupanu ja kaitseb genitaalkondüloomide ehk -tüügaste eest:
http://www.esid.ee/cms/tl_files/failid/failid/HPV%20ohutus%202018.pdf
Papilloomiviiruse (HPV) vaktsiinid on ohutud
Alati võite pöörduda SynLab tasulisele laboriarsti nõustamisele ja tasulistele süvendatud üld-uuringutele.
Vahel läheb vaja ka psühhiaatrite abi somatisatsiooni, stressi, ärevuse, ärevushäire jms raviks. Vahel kasutatakse sügeluste raviks ka antidepressante jms.
Muud harvad häbeme sügelusega haigused esinevad vanemas eas, 75-85-aastastel ja vanematel.

G.Litter M.D.
naistearst.ee, veebiregistratuur.ee 24/7