Emakapõletik, tupeseen 16.04.23 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere. 2 nädalat tagasi algas mul tupe ja genitaalide sügelus, voolus puudus. Kahtlustasin tupeseent. Ostsin apteegist klotrimasooli kreemi, sellega asi aga kuidagi ei paranenud. Olen väga puhas inimene ja raske südamega loobusin pesugeeli kasutamisest intiimpiirkonnas. Sügelus läks päev-päevalt järjest jubedamaks ja tulid ka kliitori ümbrusesse valulikud haavandid/villid. Lisandus kodujuustu taoline valgevoolus. Soodaveega pesemisest ei ole abi. Suguhaigused on välistatud, kuna ma ei ole olnud vahekorras, ega kasutanud avalikke wc sel perioodil. Käisin naistearstil, kes diagnoosis emakapõletiku ja kirjutas AB ravi. Nüüdseks 4 ööd kasutanud tupeküünlaid, lisaks määrinud klotrimasooli kreemiga välispidiselt ja tulemus on ikka sama. Sügelus on talumatu, villid ei parane ja ööuni on häiritud. Käin alaosa veega loputamas iga öö vähemalt 3 korda, et aitaks magada. Miks mul paremaks ei lähe?

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Kirjelduse järgi on teil tegemist ägeda tupeseenega, kuid villide osas ei oska ma kommenteerida, kuna seen villide teket ei põhjusta. Villid on kõige sagedamini seotud genitaalherpesega. Põhikaebus on tugev kipitus ja väikesed kollaka katuga villid. Äge seen põhjustab tugevat häirivat sügelust, väikesi haavandeid, limaskestade turset ja punetust. Antibiootikumid võivad seent veelgi ägestada.
Kasutage sageli Klotrimasol kreemi, peske soodalahuga, ööseks kasutage seenevastaseid küünlaid. Suu kaudu sobib võtta igapäevaselt probiootikumidega kapsleid ja seene aktiivsust mahasuruvaid Fluconazoli 150mg kapslit. Seda sobib uuesti võtta nädalaste intervallidega 3-4 korda järjest. Seenpõletik ei välista samal ajal herpese lööbimist. Kui tegemist on eraldi väikeste valulike katuga villidega, siis on lisaks tegemist ka herpesega ja raviks kasutatakse herpese aktiivsuse mahasurumiseks Valtrexi tablette 1x2 kokku 5 päeva).