Hpv tüübid 51 - keskmine risk. 03.07.22 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere
Käisin naistearstil kontrollis ja vaatasin vastuseid digiloost. Ja kirjas hpv tüübid 51 - keskmine risk. Kas on väga halvasti või kuidas ? Kas ma tohin hetkel üldse mõelda beebi saamisele või ei?

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Olete elu jooksul nakatunud inimese papilloomi viirusega ehk HPV-ga. Kuna olete HPV positiivne, siis tehakse samast analüüsist ka nn.PAP test ehk selgitatakse emakakaela hetkeseisund. Kui rakutest on korras, siis kohe midagi teha ei ole vaja ja järgmine emakakaela kontroll on uuesti aasta pärast. Keha võib ise HPV-st vabaneda. Oluline on immuunsüsteemi tugevus-tasakaalustatud tervislik toitumine, piisav puhkus, mitte suitsetamine. HPV kandlus rasestumist ei välista ja rasedusega seoses midagi ohtlikku ei ole.
Kui rakutest ei ole korras, siis vastavalt analüüsi vastusele otsustatakse emakakaela lisauuringu ehk kolposkoopia vajaduse suhtes.