Puuduv menstruatsioon 21.05.22 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Mul on küsimus seoses puuduva menstruatsiooniga. Olen 26 aastane, 164cm pikk.
2012 aastal olin tugevalt ülekaaluline, c 94 kg. Siis võtsin end käsile, alustasin spordiga ja tervisliku toitumisega ning kaal hakkas langema. Esialgu 80 kg, siis 70kg, siis 60kg ja lõpuks 50 kg. Kuni 50-kiloni olid minu päevad üsna regulaarselt, kuid viiekümne kiloselt algasid mul tsüklihäired, menstruatsioon jäi mõni kuu vahele ja siis lõpuks lõppes täiesti ära. (94kilolt kuni viiekümne kiloni toimus kaalulangus suhteliselt rahulikult, umbes 2019 kaalusin 50 kg)
Edasi jäin aga haigeks, mul diagnoositi raske krooniline gastriit ja lisaks sapikivid. Hakkasin üha vähem sööma, sest valus ja ebamugav oli .. 2020 aasta algul kaalusin juba 45 kg .. siis läks elu edasi nii, et jäin taaskord haigeks ja seekord diagnoosideks anoreksia ja buliimia. Haigused kulgesid väga raskelt. Alguses sõin väga vähe ja lõpuks oksendasin c pool aastat igapäev. 2021 aasta algul kaalusin püsivalt 37 kg ning 2022 aasta algul püsivalt 35 kg.
Ehk siis elasin umbes aasta tugevas alakaalus (37 kg)
Jaanuaris, 2022 alustasin buliimia ja anoreksia raviga ning olen siiani ehk siis u juba neli kuud väga hästi hakkama saanud ja väga tubli olnud- kaal on nüüd umbes 50 kg - saavutatud nelja kuuga (kuid kõigu ikka, tuleb paar sada grammi juurde, siis langeb- pendeldab)
Minu küsimus on kokkuvõttes selline, et kui kaua võtab aega, et mul menstruatsioon normaalselt taastuks- kas pean lihtsalt kannatlik olema ja ootama?
Kas on mingisugune ülemine kaalupiir- millal on menstruatsiooni oodata?
Tean, et minu kaal peaks olema stabiilne ega tohiks nii öelda kõikuda?
Samas on aegajalt olnud ka märke, et menstruatsioon algaks (teistmoodi kõhuvalu, tujukus jne)
Või vajan ma siiski juba ravi- samas ei soovi ma üldse kergekäeliselt ravimeid tarbida ning kui vähegi võimalik, sooviksin ilma hakkama saada.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Olete 164 cm, seega Teie normaalkaal on 50-66kg. Juba 49 kg kaaludes olete alakaaluline. Kui Teie kaal langeb alla 50 kg, on suur tõenäosus, et tsükkel ei taastu. Et menstruatsioonid taastuksid, on vajalik saavutada piisav rasvaprotsent kehas. Kui Te suudate kaalu stabiilsena hoida 50+ kg, siis tsükkel taastub, kuid see võib ikkagi võtta aega. Oluline on toituda tervislikult, eriti tähtis on heade rasvade olemasolu toidus (näiteks rasvane kala, avokaado, oliiviõli, seemned, pähklid) . Toidulisanditest soovitan kasutada kuningakepiõli ja omega-3. Kui 6 kuu jooksul tsükkel ei taastu, siis pöörduge naistearsti poole, et määrata naissuguhormoonide tase organismis ja vajadusel alustada ravi.
Heade soovidega,
dr. Katrin Seidelberg