Menstruatsioon kuus kuud ära jäänud 09.10.12 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere
Mure mul selline. Eelmine aasta detsembris lõpetasin Nuvaring rõnga kasutamise. Peale seda olid päevad kõik ok, kuni aprillini. Aprilli algul natuke määris ja kõik, pole siiamaani taastunud. (Pool aastat pole olnud) Nuvaring rõngast kasutasin pea poolteist aastat, kas see võib olla rõnga lõpetamisega seotu?. Rase ma olla ei saa. Vahekorras pole eelmise aasta detsemrist olnud. Peale rõnga kasutamise lõpetamist võtsin natuke kaalus juurde, nii umbes 5 kg, kuid ma ei usu, et see nüüd seda põhjustanud on.
Pean lisama, et mul varem ka enne rõnga kasutamama hakkamist vahel 1 kuu ei olnud, siis olid jälle korras, siis jälle kuu või kaks ei olnud, siis olid jälle ok.
Kas mul on põhjust muretsemiseks? Võib olla midagi tõsist viga? Õudselt juba kardan. Augustis panin naistearstile aja, sain nüüd 18.oktoobriks alles, mida lähemale see päev jõuab, seda rohkem ma kardan sinna minna.
Mis võib sellise olukorra põhjustda?

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere,
et välja selgitada, mis on tsüklihäirete põhjus, on vajalik Teid põhjalikumalt uurida. Vajalik on teha ultraheli uuring ja vereanalüüs hormoonidele. Kõige sagedasem põhjus, miks menstruatsioonid on harvad või puuduvad, on polütsüstiliste munasarjade sündroom (PCO). See on munasarjade hormonaalse regulatsiooni häire, millega kaasnevad harvad anovulatoorsed tsüklid (enamikes tsüklites ovulatsiooni ei toimu). PCO on võimalik diagnoosida ultraheli uuringu ja hormoon-analüüside tulemuste põhjal. Tsüklihäirete põhjusi on erinevaid, põhjuseks võib olla ka kilpnäärme funktsiooni häire. Kindlasti pole 0,5 aastat puuduv menstruatsioon seotud Nuvaringi kasutamise lõpetamisega. Vastavalt sellele, mis on tsüklihäire põhjus, saab olema ka ravi. Vajadusel suunab günekoloog Teid konsultatsiooniks endokrinoloogi juurde.
Parimat soovides,
dr.Katrin Seidelberg