HPV analüüside vastused 22.01.22 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

Mure HPV testi tulemuste pärast.
HPV 16 DNA ja HPV kõrge risk.

Ilmselgelt on risk emakakaelavähile? …või saan vastustest valesti aru?
Kuidas edasi toimida?

Lugupidamisega

Arst vastas:

Urve Pappa

dr Urve Pappa

Naistearst

Confido tervisekeskus

Tere

Saan aru, et teil on tehtud HPV NAT paneel. Kui selle paneeliga on HPV kõrge riski tüvi või tüved positiivsed, siis tehakse samast analüüsist ka emakakaela rakutest LBC ( varasemalt teise meetodiga PAP test). Edasine sõltub selle analüüsi vastusest. Kui see on korras või üksikute kergete muutustega ( NILM, ASCUS), siis on järgmine emakakaela kontroll 1 aasta pärast ja korratakse nii LBC kui HPV testid. Ajas võib keha vabaneda nii HPV-st kui kergetest muutustest. Kui teie praeguses LBC testis on vastuseks LSIL; HSIL, ASC-H, siis on vajalik teha emakakaela lisauuring ehk kolposkoopia. Edasine jälgimise või ravitaktika sõltub selle lisauuringu tulemustest. Lisaks on oluline keha immuunsuse toetus ( tervislik toitumine, D vitamiin, piisav puhkus, mõõdukas füüsiline aktiivsus jms.). Mingil juhul ei tohiks suitsetada. Kogu tegevuse eesmärgiks on ära hoida emakakaela vähki.