Testide vastused 12.08.22 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Käisin hiljuti peale raseduse katkemist kontrollis, kus nagu ikka tehti ka suguhaiguste ja PAP-test. Kõik muud näidud olid negatiivsed, kuid HPV kõrge riski (16,18,31,33,35,39,45,51,52,56,58,59,66,68) RNA juurde oli märgitud positiivne. Günekoloog ütles, et kui midagi hullu pole, siis ta ei helista. Analüüside tulemustest möödas 10 päeva. Kas oleks võimalik öelda, mis see tähendab?

Aitäh.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Teil on diagnoositud HPV kõrge riski viirus. PAP testi vastust kirjast ei selgu. HPV on väga levinud sugulisel teel leviv viirus ja sinuvanustest noortest seksuaalelu elavatest naistest on HPVga nakatunud ligikaudu 50%. Kõrge risiki HPV võib põhjustada rakumuutusi emakakaelas ja seda testib PAP test. Kui PAP on normis ( NILM), siis tuleb analüüse korrata 1 aasta pärast. Soovitan kindlasti vaktsineerida ( Gardasil-9), sest ainult nii on võimalik vältida edaspidi HPV kõrge riski viirustega nakatumist.