HPV kõrge riski tüvede kordumine 20.01.22 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,kas on võimalik et ka pärast konisatsiooni on suur risk et kõrge riski HPV võib korduda ja nii aina uuesti uusi rakulisi muutusi põhjustada ? Millised on tüsistused või kahjustused konisatsiooni järgses piirkonnas hilisemalt?

Lugupidamisega Kairi.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Risk emakakaela konisatsiooni järgselt HPV poolt põhjustatud düsplaasia taastekkeks on olemas. Risk raske düsplaasia ( CIN 3) kordumiseks peale konisatsiooni on kuni 15-20%. Et HPVga nakatumist ja sellega seotud düsplaasiat edaspidi vältida, siis kindlasti soovitan vaktsineerida ( Gardasil-9). Peale vaktsineerimist pole võimalik uuesti HPV kõrge riski tüvedega nakatuda . Kui Teil on diagnoositud CIN 3, on konisatsioon kindlasti näidustatud ja peate jääma peale seda jälgimisele. Tavapärase konisatsiooni ( LEEP) järgselt toimub emakakaela paranemine 1 kuu jooksul ja konkreetseid tüsistusi tekib üliharva.