PAP analüüsi vastus 30.08.21 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere, sooviksin seletust PAP analüüsi tulemusele, ning kui mures peaksin olema.

HPV 16 RNA ja HPV 18,45 RNA negatiivsed.

Vedelikupõhine tsütoloogia: Proov on adekvaatne. Lameepiteeli pindmise ja vahekihi rakud. Atüüpilised lameepiteeli rakud. Metaplastilised lameepiteeli rakud. Esinevad endotservikaalsete rakkude kogumikud. Kokiline mikrofloora. Clue rakud. 39035006 ((ASC-US) Kindlaksmääramata tähendusega atüüpilised lameepiteeli rakud).

HPV kõrge riski (16,18,31,33,35,39,45,51,52,56,58,59,66,68) RNA Positiivne.

Lisa informatsiooniks - olen saanud HPV vaktsiini 10 aastat tagasi ja põen autoimmuunhaigust luupus.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Teil on diagnoositud HPV kõrge riski tüvi ( mitte 16,18,45) ja PAP analüüsis ( ASCUS-kindlaksmääramata tähendusega atüüpilised rakud) on kahtlus emakakaela düsplaasiale. Samuti on analüüsis "clue" rakud, mis tähendab, et tegemist on bakteriaalse vaginoosiga ( s.o. tupe mikrofloora häire). Bakteriaalse vaginoosi raviks kasutusel olevate tupekuulide retsepti saate oma arstilt. PAP analüüsis kirjeldatud atüüpilised emakakaela rakud võivad olla seotud nii kõrge riski HPV-ga kui ka bakteriaalse vaginoosiga. Antud juhul on vajalik teha kolposkoopiline uuring. Kolposkoopial on võimalik hinnata, kas esineb HPV-ga seotud muutusi emakakaelas või mitte. Kahtlusel düsplaasiale ( CIN) võetakse emakakaelast biopsia ehk koeproov. Kui kolposkoopial kinnitub, et düsplaasiat emakakaelas ei ole või on tegemist kerge düsplaaaisaga ( CIN 1) , siis tuleb analüüse korrata 1 aasta pärast. Kuna olete teinud HPV vaktsiini, siis on Teil kaitse HPV tüvede 16 ja 18 suhtes (10 aastat tagasi olid vaktsiinid kahe kõige kõrgema riskiga HPV tüvede -16 ja 18- kaitseks).
Heade soovidega,
K.Seidelberg