HPV infektsioon 28.08.21 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere
Sain HPV testi vastused milles kõrge riski DNA 31,33,52,58 osutus positiivseks. Minul ega partneril ei ole olnud olnud uusi partnereid viimased 15 aastat.
Minu küsimus palun on selline: kui infektsioon on minul nii kaua juba olemas olnud, siis kuidas on võimalik, et ei esine juba ka rakumuutusi (PAP test korras)? Kas viiruse DNA võib esineda nii kaua, ilma et tekiksid muutused emakakaelas?
2021.a alguses tehti mulle ka hüsteroskoopiline operatsioon kui eemaldati emaka polüübid. Kas on võimalik, et see operatsioon äratas infektsiooni taas ellu?
Jään Teie vastust ootama ja tänan juba ette!
Ilusat päeva!

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Teil on diagnoositud HPV kõrge riski viirus. Olete pikaajalises püsisuhtes ja Teie partner on viiruse kandja. Aastate jooksul on Teie immuunsüsteemil õnnestunud HPVst korduvalt vabaneda ja seetõttu pole HPV siiani põhjustanud emakakaelas rakumuutusi ( düsplaasiat). Sellisel juhul on eelnevad PAP testid olnud korras. Kui HPV vaktsiini pole tehtud, on võimalik aastate jooskul korduvalt uuesti HPVga nakatuda, kui parnter on jäänud viiruse kandjaks. Nüüd, kus kõrge riski HPV on diagnoositud, tuleb teha PAP test. Kui PAP test on korras, peate jääma jälgimisele ja analüüse tuleb korrata 1 aasta pärast. Kui aasta pärast tehtud HPV PCR on negatiivne ja PAP normis (NILM), siis edasine testimine toimub tavaskriiningu alusel. Hüsteroskoopiline operatsioon ei ole HPV põhjustaja või soodustaja.
Heade soovideg,
dr.Katrin Seidelberg